Dannyho parťáci
Ano, je to tak. Ukrást miliony dolarů z těch největších kasin v Las Vegas se před partou okolo George Clooneyho a Brada Pitta pokusili už v roce 1960 elegáni Frank Sinatra a Dean Martin (Rio Bravo, Letiště).

Ačkoli byli daní pánové ve své době stejně zbožňovanými idoly ženských srdcí, jako jsou dnes Clooney a Pitt a scénáře obou filmů se nijak zvlášť neliší, stará Dannyho jedenáctka postrádá Soderberghův tah na branku, humor i propracovanost samotné loupeže a charakterů vedlejších postav. O jedinečnosti novodobých Dannyho parťáků svědčí i prostý fakt, že řada hollywoodských hvězd (Julia Roberts, Matt Damon, Andy Garcia) přijala roli ve filmu jen za zlomek svého obvyklého honoráře. Tak moc chtěly být součástí tohoto vynikajícího projektu.

Karlík a továrna na čokoládu
Pohádka z pera spisovatele Roalda Dahla Karlík a továrna na čokoládu patří zejména ve Velké Británii k nejpopulárnějším dětským knihám 20. století. V roce 2005 ji naprosto fenomenálně převedl do filmové podoby kultovní americký režisér Tim Burton a ústřední part excentrického továrníka Willyho Wonky svěřil svému oblíbenci Johnny Deppovi. Výsledkem byl více než příjemný rodinný snímek plný hravosti a barev, co perfektně vystihl ducha literární předlohy a zároveň zůstal věrný Burtonově osobitému filmařskému stylu. Johnny Depp v Karlíkovi bezpochyby předvedl jeden z nejvýraznějších výkonů své bohaté kariéry.

Myslím, že mi všichni dají za pravdu, že se toto zpracování povedlo minimálně o třídu lépe než úplně první adaptace Dahlova díla Pan Wonka a jeho čokoládovna, jež byla natočena roku 1971 v režii Mela Stuarta a s Genem Wilderem (Mladý Frankenstein) v hlavní roli. Samotnému Roaldu Dahlovi se prý Stuartova verze nelíbila, té Burtonovy se bohužel nedožil.
