Současný Hollywood si přímo libuje v natáčení tzv. remaků, neboli nových verzí starších, úspěšných děl. Tenhle trend dospěl v posledních letech tak daleko, že už si skoro žádná filmová klasika nemůže být jista, zda se v blízké době nedočká svého moderního kabátu (jen za posledních pět let jich vzniklo několik desítek). Mnozí diváci pohlíží na přetáčení svých oblíbených snímků s odporem a vidí v něm pouze touhu nenasytných producentů vytřískat z osvědčeného produktu snadný zisk. Ve většině případů mají bohužel pravdu. Třeba takový Souboj Titánů z roku 2010, či o dva roky mladší Total Recall nebyly ničím jiným než podprůměrnými projekty, co parazitují na populárních titulech. „To už profesionální scenáristé vyčerpali všechny své nápady?“ říkáte si. Přitom mnohdy stačí jen trocha filmařské invence, obsazení těch správných herců a z nového díla může vzniknout ještě kvalitnější podívaná, než jakou nabízel původní film.
Zdá se vám to nemožné? Pojďme si připomenout deset nejpovedenějších remaků v dějinách hollywoodské tvorby. Zjistíte, že předělávky se v „Továrně na sny“ běžně vyráběly již před šedesáti lety a nynější záliba amerických studií v kopírování slavných značek nemusí nutně znamenat pohromu.
Ben Hur
Psal se rok 1959, když na plátna světových kin poprvé dorazil jeden z nejslavnějších a nejvlivnějších snímků všech dob Ben Hur od uznávaného amerického režiséra Williama Wylera (Nejlepší léta našeho života, Prázdniny v Římě, Velká země). Dramatický historický velkofilm z období starověké římské říše vypráví příběh židovského prince Judy Ben Hura (zahrál si jej Charlton Heston), který je vinou zrady svého nejlepšího přítele odsouzen na galeje a po mnoha dobrodružstvích, jež zahrnují setkání se samotným Ježíšem Kristem si opět vybojuje svobodu.
Na svoji dobu neuvěřitelně ambiciózní projekt uhranul diváky okázalými a mistrovsky natočenými akčními scénami, především legendárním závodem čtyřspřeží. To mu v kombinaci s prvotřídními hereckými výkony a vybroušeným scénářem pomohlo k zisku rekordních 11 Oscarů (žádný film jich dodnes nemá více!). Ben Hur si navíc vedl skvěle i po komerční stránce. Ve své době se stal druhým nejvýdělečnějším snímkem historie a zachránil tak známé studio MGM před krachem.
Dnes už se těžko věří, že tento kultovní počin, co na dlouhá léta určil v Hollywoodu směr, jak mají vypadat vysokorozpočtové historické eposy, je ve skutečnosti remake! Ben Hur byl totiž poprvé zfilmován již v roce 1925, tedy ještě v období němého filmu. Původní verze Charlese Brabina, Rexe Ingrama a Freda Nibla samozřejmě nemůže mladší předělávce s Charltonem Hestonem konkurovat (hlavně kvůli technologickým nedostatkům). Zajímavé ovšem je, že i na tomto projektu spolupracoval William Wyler v úloze asistenta režie. Zřejmě tak nasbíral cenné zkušenosti, které později zúročil při tvorbě vlastního zpracování téže látky.
A perlička na závěr. Ben Hur se před dvěma lety dočkal ještě třetí verze v režii Timura Bekmambetova. Přestože úroveň technologií opět výrazně pokročila, tentokrát to filmařům nestačilo a Timurův projekt se naopak zařadil k těm nepovedeným a zcela zbytečným remakům, co brzy zmizí v propadlišti dějin. Kvalitní vizuální efekty zkrátka nejsou všechno.