Jan Hřebejk a jeho dvorní scenárista Petr Jarchovský chystají do kin ambiciózní projekt. Během letošního roku natočili rovnou trilogii celovečerních filmů, která bude v průběhu příštího roku postupně uváděna v kinech. Jarchovský se při psaní opět inspiroval životními osudy své vlastní rodiny a dějově snímky předcházejí velepopulárním Pelíškům. A první upoutávka také naznačuje, že by nás mohl v kinech čekat příbuzný zážitek. Následuje oficiální synopse:
Příběh rozvětvené rodiny se odehrává v pohnutých letech 1939-1959. První část s názvem Rodinný přítel přijde do kin 27. dubna 2017 a představí zejména milostný trojúhelník tvořený Aňou Geislerovou, Ondřejem Sokolem a Martinem Fingerem na pozadí válečných let v naší zemi. Druhý film se soustředí na dobu poválečnou a zvraty v období po roce 1948 v příběhu Dezertér, postaveném především na rodině majitele kadeřnického salonu Jiřího Macháčka. Jeho ženu ztvárnila Gabriela Míčová, její sestry Klára Melíšková a Aňa Geislerová. V kinech se objeví 28. září 2017. V závěrečné části Nápadník, která uzavře celou trilogii děním v 50. letech, a do kin přijde 16. listopadu 2017, zazáří mladá dvojice Anna Fialová a Ivan Lupták. Všechny tři filmy spojuje zahradnictví Davida Novotného a jeho ženy Lenky Krobotové jako místo rodinného stmelování, posouvání osudů jednotlivých postav a zázemí napříč dobami a režimy.
Projekt přišel na 120 milionů korun, natáčel se od poloviny června do prosince v Praze, Jaroměři, Veltrusech a na několika dalších lokacích. Česko-slovensko-polská koprodukce zároveň slibuje ty největší filmové dekorace v historii novodobého českého filmu. Producentem je Viktor Tauš, na projektu se podílela Česká televize a distribuci zajišťuje Cinemart.
První teaser je převážně sledem náladotvorných záběrů, které mnoho neprozradí o ději, avšak slibují míchat hořkost nevlídné doby s humorným nadhledem, se kterým Jarchovský s chutí vykresluje jednotlivé figury. Ambiciózní koncept trilogie rozhodně dokáže vzbudit pozornost, tak uvidíme, jestli jej Zahradnictví dokáže obhájit, nebo se ukáže, že šlo čistě o ekonomický pragmatismus. V galerii najdete několik fotek.