Džafar Panahí je ve filmovém světě poměrně známé jméno (v roce 2001 byl dokonce členem poroty na mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech). Kromě jeho tvorby (Bílý balónek, Kruh, Offside) ovšem také proto, že má tento íránský režisér dvacetiletý zákaz natáčení filmů a nesmí vycestovat ze země. Navzdory tomu Panahí stále natáčí nové snímky, i když ne za zcela ideálních podmínek a snaží se jejich prostřednictvím vyjádřit svůj názor na současný politický, sociální a kulturní stav v Íránu. Jeho nejnovějším filmem je velmi pozitivně přijaté Taxi Teherán, který loni získal Zlatého medvěda - hlavní cenu filmového festivalu Berlinale.
Kvůli zákazu je Taxi Teherán natočené poněkud partizánským stylem. Panahí jezdí ulicemi íránské metropole v taxíku, který je vybavený několika malými kamerami a zachycuje všechny rozhovory uvnitř vozu. Mimo jiné si tak diváci mohou vyslechnout ostrý rozhovor mezi ženou a mužem na téma veřejných poprav zlodějů, podivovat se nad dvěma postaršími dámami, které chtějí odvézt jejich zlatou rybku k místnímu pramenu nebo se zasmát excentrickému prodavači pirátských DVD, který režiséra pozná a nabízí mu výhodnou spolupráci. Ačkoliv cestující často působí opačným dojmem, jedná se víceméně o amatérské herce.
Pro lepší představu můžete kouknout na přiloženou ukázku a pokud by vás film zaujal, můžete si na něj od 11.2.2016 zajít do vybraných kin v ČR. Na Slovensku se snímek promítá už od 22.11. 2015 a k vidění byl také na filmové přehlídce Be2Can, takže jestli jste snímek viděli, dejte vědět, jaký na vás udělal dojem.