Zemřel oscarový scenárista Robert Towne

Zemřel oscarový scenárista Robert Towne | Fandíme filmu
Paramount Pictures
Autor nepřekonatelné Čínské čtvrti už není mezi námi.

Ve věku 89 let zemřel zemřel doma v Los Angeles scenárista Robert Towne. Zemřel v pondělí, rodina to prostřednictvím mediálního zástupce ohlásila veřejnosti včera večer našeho času.

Narodil se roku 1934 v Kalifornii jako Robert Bertram Schwartz, do židovské rodiny přistěhovalců z Ruska a Rumunska. Rodiče vlastnili obchod s oblečením, otec byl stavební developer. Dospívání Robert prožil v Kalifornii, kde nakonec vystudoval Pomona College. Od šedesátých let se snažil proniknout do filmového průmyslu jako scenárista a herec. Navštěvoval stejné herecké kurzy, jako Irvin Kershner, Roger Corman a Jack Nicholson, se kterým také jeden čas bydlel.

První příležitost mu dal zmiňovaný Corman, pro něhož roku 1960 napsal Robert svůj první realizovaný scénář, The Last Woman on Earth (1960). S Cormanem připravil ještě Ligeinu hrobku (1964). V šedesátých letech napsal také několik epizod pro seriály jako The Lloyd Bridges Show, Breaking Point, The Outer Limits nebo The Man from U.N.C.L.E.

V následujících letech Towne pracoval hodně jako „script doctor“, tedy jako někdo, kdo má za úkol řešit nedostatky cizích scénářů. Přispěl v téhle roli k filmům jako Bonnie a Clyde (1967), Kmotr (1972) nebo Pohled společnosti Parallax (1974).

Roku 1973 byla uvedena Poslední eskorta Hala Ashbyho, za niž byl Robert nominovaný na Oscara. O ročník později už sošku proměnil, když napsal legendární Čínskou čtvrť, která utvrdila věhlas Jacka Nicholsona, Romana Polanskiho a Faye Dunaway. Scénář filmu je často označován jako jeden z vůbec nejlepších, kde je každé písmenko přesně na svém místě. Na textu se často učí budoucí scenáristé.

Následovala Japonská mafie (1974) a Šampón (1975), za nějž byl Towne oceněn další oscarovou nominací. V dalších letech nepřišly žádné skutečně velké příležitosti, avšak z pozice script doktora pomohl snímkům Maratonec, Nebe může počkat či Orka zabiják.

Od roku 1982 čas od času koketoval také s režií. Postupně natočil snímky Personal Best (1982), Tequila Sunrise (1988), Hranice možností (1998) a Zeptej se prachu (2006). V roce 1984 byl uvedený poslední snímek, za nějž Robert obdržel oscarovou nominaci – Tarzan.

V devadesátých letech se stal dvorním scenáristou Toma Cruise. Postupně pro něj napsal filmy Bouřlivé dny (1990), Firma (1993), Mission: Impossible (1996) a Mission: Impossible 2 (2000). Po přelomu tisíciletí byla jeho nejvýraznějším počinem spolupráce na ceněném seriálu Šílenci z Manhattanu. Jeho poslední realizovanou prací je několik epizod pro seriál Welcome to the Basement, poslední z roku 2017.

Towne se nicméně podílel také na řadě nerealizovaných projektů, z nichž by některé nakonec mohli dojít až před kameru. Jako nejžhavější kandidát se jeví asi seriálový prequel Čínské čtvrti, který Robert napsal společně s Davidem Fincherem. A jak jsme rozebírali před několika dny, stále je tu možnost, že seriál nakonec bude natočený. Pro scenáristovo životní dílo by to mohl být takový pěkný pomníček, tak snad se zadaří.

Čest Robertově památce, upřímnou soustrast pozůstalým.

Titulní foto: Robert Duvall, Robert Towne a Tom Cruise při natáčení snímku Bouřlivé dny

Zdroj: The Hollywood Reporter

Související články

Logo Fandíme filmu

Šéfredaktor webu je Petr Slavík, e-mail redakce@fandimefilmu.cz

Máte-li zájem o inzerci na našem webu napište nám na e-mail redakce@fandimefilmu.cz

Ochrana osobních údajů | Zásady používání cookies | Pravidla webu | Upravit nastavení soukromí

© 2011 - 2024 FandimeFilmu.cz / All rights reserved / Provozovatel webu je Koncal studio s.r.o.
Koncal studio s.r.o., IČO: 03604071, Lýskova 2073/57, Stodůlky, 155 00, Praha 5

adblocktest