Ta se vydala novým směrem a menší část fandomu to nepřijala. Problém byl v tom, že se jednalo o část hlasitou, která dodnes aktivně (a úspěšně) otravuje veřejnou debatu o filmu. Nespokojencům se povedlo vést negativní kampaň proti Poslednímu z Jediů tak dlouho a hlasitě, že i běžná média začala podléhat (čtenářsky přitažlivé) rétorice o rozpolceném fandomu a bezmyšlenkovitě ji přebírat, i když je dokonce i analyticky potvrzené, že většina diváků (kteří se k němu elektronicky vyjadřují) na něj reaguje pozitivně, nebo minimálně neutrálně.
Jenže ať už Poslední z Jediů reálně dělí fanoušky na půl nebo je to celé bublina, podstatné je, že tenhle narativ v médiích setrval. Jasně, je docela klidně možné, že se od směru Epizody VIII odklonil proto, že má zkrátka jiné preference a vypravěčské cítění. Ale stejně tak nelze vyloučit, že devátý díl byl přizpůsobený mýtu o rozštěpených fanoušcích. Umírněnější přístup mohlo nařídit přímo studio Disney, anebo se o uklidnění vášní mohl pokusit Abrams na vlastní pěst – ať už s plným vědomým nebo poněkud podvědomě. Ať je to tak nebo tak, recenzeti diametrální rozdíl oproti přístupu v předchozím filmu vidí a vadí jim. Jako kvalitativní sešup, jako zahození šance, jako poplivání předchozí dobré práce a jako vycházení vstříc nespokojencům (což je z uměleckého hlediska průšvih a navíc křiklounům nikdo nepřeje splnění jejich přání, protože si to individua s takhle agresivním chováním zkrátka nezaslouží).
Takže pokud se o Posledním z Jediů traduje, že rozděluje fanoušky, u Vzestupu Skywalkera můžeme objektivně říci, že rozděluje kritiky. A během víkendu se reálně ukáže, nakolik tahle vlažná reakce ovlivní divácký zájem. V tuhle chvíli analytici předpovídají, že by snímek za první víkend mohl celosvětově utržit 450 milionů dolarů, tehdy podobně, jako Poslední z Jediů. Ať už je tedy debata jakkoliv ostrá, fandové jsou zkrátka na tenhle film zvědaví...na rozdíl od loňského Sola, který v kinech brutálně pohořel.
Na závěr ještě videorecenze filmu: