Z letošních Oscarů jsme vám přinesli seznam vítězů, zhodnotili jsme, jak probíhalo slavnostní předávání, které se tentokrát muselo obejít bez moderátora, a ohlédli jsme se za sledovaností. Teď je načase si rozebrat jednotlivá vítězství a zasadit si letošní ročník do širšího kontextu.
Akademie rozdělila ceny poměrně rovnoměrně. Bohemian Rhapsody odchází se čtyřmi soškami, Black Panther, Roma a Green Book si odnášejí po třech cenách. Žádný další snímek neměl víc než jednu cenu a zároveň všechny filmy nominované na Oscara za nejlepší film si odnesly alespoň jednu sošku. Pokud jde o poměry cen, tak u Romy se možná čekalo, že bude ještě úspěšnější, o něco vyšší skóre se asi čekalo u Favoritky a naopak Bohemian Rhapsody nakonec odnáší oproti očekáváním cen více.
Hlavní cenu si odnesl snímek Zelená kniha, což automaticky zvedlo vlnu kritiky od liberálních hollywoodských komentátorů. Dle očitých svědků ani přímo v sále nepanovalo jednoznačné nadšení. Kupříkladu Jordan Peele nezatleskal, Spike Lee se snad dokonce snažil opustit sál a v zákulisí reportérům řekl, že se „rozhodčí spletli“. Filmu je dlouhodobě vyčítáno, že je až příliš učesaný. Jeho poselstvím je, že když se jeden k druhému budeme chovat lépe na osobní úrovni, vyřeší to všechno, včetně rasismu. Snímek přitom poněkud opomíjí skutečnost, že rasismus je (minimálně ve Spojených státech) zakořeněný systémově.
Příběh je také podaný z pohledu bělocha, zatímco jeho černošský protějšek tiše trpí v pozadí. A nepomáhá ani skutečnost, že postava perzekvovaného černocha se musí taktéž poučit (otevřít se), stejně jako bílý rasista v hlavní roli. Jako by jejich nedostatky byly na stejné úrovni. Vedle samotného filmu se tvrdé kritiky dočkal i jeho vznik a jeho tvůrci. Těm je vyčítáno, že film není historicky přesný, film nekonzultovali s rodinou černošského muzikanta Shirleyho a jeden z jeho oceněných scenáristů se stal terčem kritiky kvůli staršímu antimuslimskému tweetu, ve kterém podpořil Donalda Trumpa.