„Původně jsem chtěl, aby příběh [Star Wars] vyprávěl někdo jiný. Byl tu někdo, kdo pozoroval celý příběh a zaznamenával jej. Někdo, kdo je nejspíš mnohem moudřejší, než smrtelníci, o kterých příběh vypráví. Nakonec jsem se téhle myšelnky vzdal a podstatu Whillů změnil v Sílu. Nicméně Whillové se stali součástí obrovského množství poznámek, citátů a doplňujících informací, které jsem použil při psaní scénářů. Příběh filmů byly vlastně převzaté z - Deníků Whillů - “
Deníky Whillů byl prvotní název, který Lucas v roce 1973 použil pro sérii poznámek, ze kterých později vypracoval Star Wars: Epizodu IV. Některé verze scénáře Whilly ještě zmiňovaly, z pozdějších zmizely. Ve vydané knižní novelizaci filmu však znovu bylo v prologu uvedeno, že příběh čerpá z Deníků Whillů. Následně Whilly Lucas zmínil až ve vystřižené scéně z Pomsty Sithů, ve které Yoda vysvětluje Obi-Wanovi, že se Qui-Gon naučil schopnosti udržet si svou identitu i po smrti ze starého učení whillských šamanů. Je tedy patrné, že Lucasovo uchopení a chápání Whillů se postupně vyvíjelo. V knížce o natáčení Pomsty Sithů pak Lucas zmiňuje, že ságu Star Wars vypráví R2-D2 Strážcovi Whillů, stovky let po Návratu Jediů.
Další zmínka o Whillech se překvapivě objevila v novelizaci Síla se probouzí, se kterou Lucas neměl nic společného. Novelu napsal Alan Dean Foster, autor starších novelizací, který knihu otevírá citací z Deníku Whillů. Následně se potom s Whilly setkáváme v Rogue One: Star Wars Story. Na planetě Jedha stojí Chrám Kyber, známý také jako Chrám Whillů a potkáváme dva Strážce Whillů – Chirruta Îmweho a Baze Malbuse.
Nic bližšího film (ani žádný další) o Whillech neprozradil, přesto však ukazuje, že i když George Lucas Star Wars opustil, s jeho koncepty se nějakým způsobem i nadále pracuje. Možná ne tak, jak by s nimi pracoval sám George, ale kdo ví – třeba má pravdu, třeba by jeho podobu skutečně značná část fandů nenáviděla…