Už v roce 1957 chtěl filmovou podobu Pána prstenů realizovat velký milovník fantasy a sci-fi, Forrest J. Ackerman. Navrhoval natočení tříhodinového filmu se dvěma přestávkami, který by kombinoval animaci a miniatury. Tolkienovi se líbily výtvarné návrhy, které připomínaly tvorbu Arthura Rackhama, ale nebyl spokojený se scénářem a výší finanční kompenzace. Projekt nevznikl. (První řádek obrázků v galerii jsou Rackhamovy ilustrace).
V roce 1966 Gene Deitch jako vůbec první zfilmoval Hobita. Realizoval jej ve zhuštěné podobě, jako zhruba dvanáctiminutový krátký film. Původně měl film vzniknout jako celovečerní, ale to se nezdařilo. K výrobě krátkého filmu Genea přesvědčil producent William L. Snyder, aby mu nepropadla práva. Pro našince je zajímavé, že světoznámý Deitch (pomáhal utvářet historii Toma a Jerryho či Pepka námořníka) od roku 1959 žil v Československu, kde také Hobita vyrobil. Výtvarnou podobu filmu dal Adolf Born. (Druhý řádek obrázků v galerii jsou ilustrace Adolfa Borna).
Když se Snyder snažil realizovat s Deitchem celovečerní verzi Hobita (v rámci jeho práv byla dokonce i opce na Pána prstenů), angažovali ke spolupráci světoznámého výtvarníka a nimátora Jiřího Trnku. Ten připravil několik výtvarných návrhů projektu (aniž by knihu kdykoliv četl, v Československu oficiálně dostupná nebyla). V plánu byla technicky nesmírně náročná produkce, kdy by se reálná pozadí kombinovala s ručně animovanými charaktery. Scénář byl silně uzpůsobený americkému publiku, ale přesto se pro film nepodařilo najít financování. Tolkien v USA v té době vůbec nebyl známý a látka byla pro investory příliš cizí. V roce 1969 Trnka zemřel, takže i kdyby byl projekt nakonec realizovaný, nebylo by to pod jeho tvůrčím dohledem. Producent Snyder práva prodal za 100 000 dolarů, zhruba pětinásobek částky, za kterou je koupil. (Třetí řádek obrázků v galerii jsou ilustrace Jiřího Trnky a jeho portrétní fotografie).
V roce 1969 práva získalo studio United Artists a o realizaci filmové podoby začali usilovat The Beatles, kteří v té době filmy točili celkem hojně. Paul McCartney měl hrát Froda, Ringo Starr Sama, George Harrison Gandalfa a John Lennon Gluma. Skupina chtěla, aby režíroval Stanley Kubrick, ten však látku považoval za příliš rozsáhlou na to, aby se dala zfilmovat. Projekt vyšuměl do ztracena, protože si Tolkien nepřál, aby Beatles ve filmu hráli.
V 70. letech měl pro United Artists točit LOTRa John Boorman, který měl celý příběh nacpat do jednoho filmu. Zároveň měl být příběh hodně přepracovaný, dospělejší, násilnější a sexuálnější. Nakonec se ukázalo, že je projekt až příliš drahý na svoji dobu, ale Boorman později použil lokace a vyvinuté trikové postupy k realizaci svého fantasy eposu Excalibur. (Čtvrtý řádek v galerii jsou fotky z Excaliburu).
V roce 1977 vznikl animovaný celovečerní Hobit pro televizní vysílání, kterého natočili Arthur Rankin a Jules Bass. O animaci se postarala společnost Topcraft, která je předchůdcem legendárního studia Ghibli, zodpovědného například za kultovní Princeznu Mononoke. (Pátý řádek v galerii jsou screenshoty z Hobita 1977).