Torrenty jsou mrtvé. Takto by se dal jednoduše shrnout výzkum anglické společnosti Muso, která se zabývá analýzou dat v oblasti internetového pirátství. V loňském roce proběhlo celosvětově 78 miliard návštěv pirátských webů s filmovým a televizním obsahem, ale pouze 17,2 % jich patřilo datovým úložištím a peer-to-peer stránkám jako jsou The Pirate Bay či Kickass Torrents. V posledních šesti měsících roku 2015 poklesla návštěvnosti těchto serverů o celých 19 % oproti první polovině roku.
Internetovému pirátství nyní kralují streamovací platformy, které si uzmuly celých 73,7% návštěv z pomyslného koláče. Tento trend poprvé začal sílit na přelomu let 2013/2014, kdy meziroční podíl na výdělku z reklam v oblasti pirátských webů u streamovacích služeb stoupl z 12 % na 21 %. Jen pro zajímavost, pirátské weby si v roce 2014 jen díky reklamám přišly podle výzkumu na 227 miliard dolarů.
Jednou z hlavních příčin trendu je dle obchodního ředitele společnosti Muso, Christophera Elkinse, lepší vybavenost návštěvníků pirátských webů. “Většina z nich má dobré připojení a slušný hardware, takže nemají větší potíže se sledováním streamovaných videí,” řekl Elikns pro Variety.
Čísla jasně ukazují, že se pirátskou flotilu zatím nedaří moc úspěšně potopit. Hollywood se snaží společně s Googlem odkazy na stránky s ilegálním obsahem odstraňovat, ale je to de facto boj s větrnými mlýny. Weby totiž dokáží maskovat své identity například používáním jiných URL apod.
Co se týká geografického rozložení, tak asi nikoho nepřekvapí, že první místo v počtu návštěv webů s pirátským obsahem patří Spojeným státům americkým s 12 % (9,86 miliardy návštěv). Z Evropských zemí pak do první desítky patří Velká Británie, Francie a Německo.
Společnost Muso do svého výzkumu zařadila 14 000 celosvětově největších pirátských webů a sledovala 141 miliard návštěv z 200 milionů zařízení z celého světa.
A na závěr ještě zajímavý dokument o Pirate Bay. Streamovaný:
Zdroj: Variety