Dalton Trumbo, autor několika desítek filmových scénářů, byl ve své době částí Hollywoodu považován za kvalitního a osobitého tvůrce. Druhá, a početnější část, ho však spolu s většinou tehdejší společnosti odsuzovala jako komunistu a zrádce amerických hodnot. Jeho politické vyznání mu nakonec našlo cestu na tzv. hollywoodskou černou listinu. Ta byla vytvořena v roce 1947 Výborem pro neamerickou činnost a v podstatě znemožňovala vybraným umělcům pracovat ve svém odvětví (původně bylo na listině deset jmen, číslo se postupně zvýšilo až na několik set). Právě na tuto jeho životní etapu se z velké části zaměřuje životopisný snímek Trumbo. Režii dostal na starosti překvapivě Jay Roach, doteď známý hlavně jako režisér nenáročných komedií Fotr je lotr nebo remaku Blbce k večeři. Scénář napsal John McNamara (seriály Ochrana svědků, Společná terapie) na motivy knihy Bruce Cooka.
Na začátek filmu jsme seznámeni s osobností Trumba, jeho rodinou, známými z filmové branže a jeho levicovým smýšlením. To ale na počátku Studené války v Americe bylo velmi nepřátelsky vítané. Snímek mapuje druhou polovinu Trumbova života, jeho soudní spor, vzepření se zákazu činnosti a pro filmové nadšence to nejzajímavější – pozadí vzniku scénářů k dnes již klasickým filmům jako jsou Spartakus nebo Prázdniny v Římě. Dodáváme, že se Trumbovi i přes zákaz psát povedlo získat hned dva Oscary.
Do titulní role byl obsazen Bryan Cranston (Perníkový táta, Godzilla) a coby Trumbova manželka mu sekunduje Diane Lane (Jumper, Muž z oceli). Z mnoha dalších herců ještě zmíníme například Deana O'Gormana (Fili z Hobita), hrajícího legendárního Kirka Douglase, nebo Louiho C.K. (Jasmíniny slzy, Špinavý trik) v roli dalšího scenáristy na černé listině. Doplňují je Elle Fanning, Helen Mirren, Adewale Akinnuoye-Agbaje, John Goodman, Alan Tudyk nebo Michael Stuhlbarg.
V zahraničí byl snímek k vidění již od konce minulého listopadu a dosavadní reakce jsou vesměs velmi slušné. Film podle ohlasů zvládá přiblížit polozapomenutou dobu Hollywoodu 50. let minulého století a Trumbovo životní osudy a i přes dvouhodinovou stopáž rychle utíká. Na druhou stranu je mu občas hlavně vytýkána absence nějakých výraznějších scén a určitá televiznost. Bohužel, film nebyl ani po nominaci na Oscara pro Cranstona uveden v českých nebo slovenských kinech a můžeme jen doufat, že se jej dočkáme alespoň na domácím videu (v zahraničí už je na nich k dostání). Pro navnazení přidáváme alespoň pár ukázek.