Ve věku 78 let opustil svět kultovní umělec David Lynch. Veřejnosti to dnes vzkázala jeho rodina. Magazín Deadline dodává, že David žil v oblasti Los Angeles, která byla zasažena požáry. Kvůli tomu musel přesídlit a v ten moment se mělo velmi rychle a rázně zhoršit jeho už tak slabé zdraví. Lynch veřejně hovořil o tom, že si jako silný kuřák vypěstoval rozedmu plic (plicní emfyzém), což mu způsobilo trvalé obtíže a velkou náchylnost na jakoukoliv respirační nákazu, kvůli čemuž poslední měsíce života trávil uzavřený ve svém domě.
Narodil se roku 1946 v americké Montaně, do rodiny výzkumného pracovníka a lektorky angličtiny. Nikdy jej příliš nebavila škola, táhlo ho to k výtvarnému umění a zhruba jeden rok navštěvoval výtvarné vysoké školy ve Washingtonu a Bostonu. Tam ve studiu však nenašel naplnění a nějaký čas se hledal, než nastoupil na výtvarnou školu v Pensylvánii. Na ní byl podstatně spokojenější. Roku 1967 se poprvé oženil a stal otcem a začal si přivydělávat jako tiskař.
Toho samého roku ale především natočil svůj první film, krátký experimentální snímek Six Men Getting Sick (Six Times). Projekt začal připravovat s kolegou, jenž záhy ztratil zájem. David několikaminutové video dotáhl sám do konce a na konci ročníku za něj získal studentské ocenění. Točil další krátké filmy (využíval prvky animace, ale postupně přecházel k hraným projektům), na jeden dokonce dostal vysokoškolský grant. Roku 1970 se s manželkou a dcerou přestěhovali do Los Angeles, kde na konzervatoři AFI začal studovat filmové řemeslo.
I z této školy chtěl odejít, když nebyl spokojený s tím, jak mu zasahovala do filmu, který připravoval. Děkan byl přesvědčený, že je Lynch jedním z nejtalentovanějších studentů, jaké kdy konzervatoř měla a proto jej přesvědčoval, aby zůstal. David si na oplátku vymínil, že mu do jeho dalšího projektu nebude nijak zasahováno. Mazací hlava (Eraserhead) byla plánována jako krátký film, nakonec ale měla skoro hodinu a půl a stala se tak roku 1977 režisérovým prvním celovečerákem.
Kvůli potížím s financováním se snímek natáčel zhruba čtyři roky. V době uvedení byla Mazací hlava do značné míry nepochopena a nedoceněna a kredit si budovala postupně, především díky půlnočním projekcím na festivalech. Snímek si získal na svou stranu také celou řadu zavedený filmařů, včetně Mela Brookse, jenž následně Lynchovi pomohl zrealizovat Sloního muže (1980). Snímek o člověku s výraznou deformací obličeje těla se stal hitem a odnesl si sedm oscarových nominací, včetně několika pro samotného Lynche, za nejlepší scénář i režii.
Duna z roku 1984 nedokázala obsáhnout šíři původního literárního díla (ostatně soudobá adaptace je rozdělena do dvou filmů), ale nabídla svébytnou interpretaci Herbertova esenciálního sci-fi románu s řadou nezapomenutelných vizuálů. O dva roky později byl Lynch znovu nominován na režisérského Oscara za Modrý samet (Blue Velvet).
Silný byl pro Lynche rok 1990, kdy uvedl do kin Zběsilost v srdci (Wild at Heart) s Nicolasem Cagem a zároveň měl premiéru jeho seriál Městečko Twin Peaks. Ten se dočkal pouze dvou řad, Lynch měl neshody se stanicí ABC i s tvůrčími kolegy, avšak seriál se stal velkým kultem, inspiroval celou řadu tvůrců a v době tuctových sitcomů, kriminálek a mýdlových oper ukázal, co je také možné v seriálovém formátu předvést.
V 90. letech už byl Lynch regulérní hvězdou a synonymem pro surreálné, těžko uchopitelné příběhy. Uvedl především Lost Highway (1997) a svou kariérně nejúspěšnější etapu završil roku 2001 znepokojivým mystériem Mullholland Drive, za něž byl znovu nominována na Oscara. Sošku získal teprve v roce 2020, kdy dostal čestné ocenění za celokariérní přínos.
Jeho následující filmy Rabbits (na pomezí krátkého a celovečrního filmu) a Inland Empire nedosáhly věhlasu těch předchozích a je vlastně docela příhodné, že vedle nejrůznějších dalších krátkých filmů uzavřel Lynch svou kariéru roku 2017 návratem k Městečku Twin Peaks, které dokončil ve velkém stylu, s plnými 18 epizodami, které všechny sám režíroval a u všech je spoluautorem scénáře. V závěru života pak Davidovi zamezovaly ve větší práci již zmiňované zdravotní potíže.
Budiž mu země lehká a čest jeho památce.
Titulní foto: David Lynch v dokumentárním snímku David Lynch: Život v umění
Zdroje: Lynchova rodina, Deadline