Realistická předělávka Lvího krále z roku 2019 byla nemastná, neslaná, ale hrnuly se na ni davy a další film tak byl prakticky nevyhnutelný. Zatímco „jednička“ doteď sedí na desáté příčce žebříčku tržeb, aktuální novinka Mufasa: Lví král (Mufasa: The Lion King) zřejmě bude mít tržby podstatně chudší. Podle aktuálních předpovědí, by na největším trhu v USA měl snímek o víkendu utržit jen asi 50 milionů dolarů, což je něco mezi třetinou a čtvrtinou toho, co svedl snímek z roku 2019!
Návštěvnost se nejspíš rozprostře do vánočních svátků a mezinárodní předpovědi vypadají oproti těm americkým lépe, ale snad nižší předpověď premiéry můžeme brát jako pozitivní signál, že se alespoň část publika na podobný komerční produkt nenechá zlákat dvakrát a chce po Hollywoodu přeci jen větší snahu. Podle dosavadních recenzí je navíc patrné, že ani v tomhle případě nebyla ta snaha nijak závratná. Nebo to přinejmenším není na výsledku cítit.
Snímek z roku 2019 má na agregátoru Rotten Tomatoes zaznamenáno přes 400 profesionálních recenzí, které dávají dohromady průměrnou známku 6 z 10, s hodnocením v duchu „neurazí, nenadchne“. Teď je to vlastně dost podobné. Zatím na RT byla zaznamenána stovka recenzí, jež dávají dohromady známkový průměr 5,8 z 10. To je zhruba průměr a odpovídá tomu i to, co se dočtete v recenzích. Řada z nich je vlastně docela pochvalná, hovoří o slušné rodinné zábavě, dává palec nahoru za vizuální zpracování nebo písničky.
Ale je vidět, že tahle část zážitku je hodně subjektivní. Co jedněm kritikům přijde v rámci filmů pro celou rodinu dostačující, vnímají druzí jako žalostně málo, když si spočítáte, kolik talentovaných lidí na Mufasovi pracovalo, kolik stál peněz a o jak slavného předchůdce se opírá. Kritické hlasy celkem jasně říkají, že nemáme čekat nějaký osobní kreativní počin režiséra Barryho Jenkinse, ale prostě další spotřební kus z Disneyho výrobní linky, se všemi omezeními, co se s tím nesou.
Snímku chybí odvaha, prakticky se nevzdaluje od toho, co si publikum spojuje se Lvím králem. Mufasa tak nepůsobí jako úplně nový příběh, ale jako takový přílepek k tomu předešlému. Kvůli důrazu na realistické vyobrazení chybí nějaké opravdu jedinečné lokace a krom technické oslnivosti je prý výtvarné zpracování snímku vlastně dost banální. Zvířatům zase důraz na realističnost ubírá na emocích. Příběh o sounáležitosti, toleranci a hledání domova je potom variací na to, co Disney ukázal v předchozím Lvím králi i jiných svých filmech.
Posledním hřebíčkem do rakve zesnulé nápaditosti, je výrazné lpění na předešlém snímku. Mufasa je celý vyprávěný retrospektivně z přítomnosti. Zřejmě kvůli tomu, aby se mohli vrátit někteří herci a postavy, především Timon a Pumbaa. A možná aby byl snímek delší a působil tak víc jako „epos z Afriky“ – i s rámováním v přítomnosti film nepřesahuje dvě hodiny, bez něj by byl podstatně kratší. Avšak podle řady kritiků retrospektivní vyprávění reálně nic nepřidává. Naopak jen boří přirozený rytmus vyprávění a znovu a znovu připomíná, že i kdyby se režisér Jenkins rozkrájel, tak čistě „svůj“ příběh prostě neodvypráví a vždy se bude muset nakonec podřídit Disneyho komerčním zájmům.
Sami už pravděpodobně víte, zda o víkendu na Mufasu půjdete, tak pokud se chystáte, nechť patříte mezi ty diváky, jimž snímek sedne.
V Mufasovi: Lvím králi vypráví opičí šaman Rafiki příběh. Lvíče Kiara, dcera Naly a Simby, poslouchá společně s Timonem a Pumbou legendu o Mufasovi. V retrospektivě se vyjevuje příběh osiřelého lvíčete Mufasy, který je ztracený a sám, dokud se nepotká se lvem Takou, královským dědicem, jenž se nad ním slituje. Náhodné setkání odstartuje velké dobrodružství skupinky vyděděnců, kteří hledají svůj osud. Jejich vzájemná pouta si projdou zkouškou a budou muset spolupracovat, aby unikli nebezpečnému a smrtícímu nepříteli.
Aaron Pierre vystupuje jako Mufasa, Kelvin Harrison Jr. jako Taka, Tiffany Boone jako Sarabi, Kagiso Lediga jako mladý Rafiki, Preston Nyman jako Zazu, Mads Mikkelsen jako hrdý lev Kiros, Thandiwe Newton jako Takova matka Eshe, Lennie James jako Takův otec Obasi, Anika Noni Rose jako Mufasova matka Afia, Keith David jako Mufasův otec Masego, John Kani jako Rafiki, Seth Rogen jako Pumbaa, Billy Eichner jako Timon, Donald Glover jako Simba, Beyoncé Knowles-Carter jako Nala a Blue Ivy Carter jako Kiara, dcera Simby a Naly. Scénář napsal Jeff Nathanson. Datum české premiéry je v kinech stanoveno na 19. prosince 2024.
Podklady a foto: Disney