Současná situace ve Spojených státech amerických, kde vražda Afroameričana George Floyda spustila vlnu protestů proti rasismu a policejní brutalitě, se přelila i do světa filmů. Asi největší pozornost vzbudilo, když streamovací služba HBO Max ze svého katalogu stáhla romantické drama Jih proti Severu (Gone with the Wind) z roku 1939, které podporuje rasové stereotypy a bez jakékoliv kritiky zobrazuje otroctví. Stažení filmu nebylo definitivní a po dvou týdnech se opět vrátil na službu. Upraven.
Před film jsou přidány dvě videa, které osvětlují historický kontext filmu a zdůrazňují, že snímek popírá hrůzy otroctví. V prvním videu je vysvětleno, proč by se film neměl měnit a diváci by ho měli vidět v původní podobě. Druhé video s názvem „Komplikovaný odkaz Jihu proti Severu“ je hodinová vyčerpávající diskuse, ve které je nám vysvětleno, proč a v čem je přesně snímek problematický.
Film tak není cenzurován a zároveň je upozorněno na jeho obsah. Osobně se nedomnívám, že by se filmy měly cenzurovat (viz příspěvek o petici za stažení Rozpolceného z Netflixu), ale tady věřím, že HBO udělalo správný krok. Je opravdu těžké doufat v jakoukoliv společenskou změnu, když ta nejznámější umělecká díla budou i nadále divákům nabízet zkreslený obrázek reality. U nás zatím služba HBO Max není dostupná, takže nemůžeme posoudit, nakolik se kontextuální předmluva vydařila, nicméně můžete si pustit například dokument 13th od Netflixu, který se částečně negativním dopadům Jihu proti Severu věnuje.
Uvidíme, zda do budoucna podobné předmluvy budou dostávat i další populární filmy, které z dnešního pohledu zobrazují kulturně překonané momenty.
Zdroj: Variety