Zřejmě nikoho nepřekvapí, že pirátství je v době koronavirové krize na vzestupu. Nárůst lze časově spojit s bezpečnostními opatřeními a zavedením karantény, tudíž únorová a březnová čísla jsou jako nebe a dudy. Výzkumná a analytická společnost Muso odhaduje, že v posledních týdnech se jedná o čtyřicetiprocentní nárůst. Kupříkladu porovnání návštěvnosti pirátských webovek s odkazy a torrenty za posledních sedm dní v únoru a ve stejném období v březnu hovoří za vše. Data ukazují zvýšení počtu přístupů o 41 procent ve Spojených státech, o 43 procent ve Velké Británii a o 45 procent v Kanadě. Onemocněním COVID-19 nejvíce zasažené státy v Evropě, tedy Itálie a Španělsko, hlásí dokonce nárůst o 66 procent, respektive o 50 procent. V Indii se také uživatelé neflákají, neboť data ukazují cifru +63 procent. Jen pro zajímavost, Rusko se pyšní hodnotou +17 procent, leč menší nárůst lze připsat pravděpodobně vyšší míře pirátství obecně.
Andy Chatterley, výkonný ředitel společnosti Muso, uvedl: "Pirátství nebo obdobné praktiky pro získávání obsahu jsou z hlediska trendů úzce propojené s placeným či licencovaným obsahem. Jinými slovy, jako vzrostla obliba Netflixu a jeho čísla jsou v době koronavirové krize na vzestupu, tak podobný trend jsme zaznamenali právě i v případě internetových stránek, na nichž si lze obsah obstarat nelegální cestou."
Data ukazují, že v průběhu března bylo ve Spojených státech zaznamenáno 1.1 miliardy přístupu na pirátské webovky, v Rusku 727 milionů, 581 milionů v Indii, 394 ve Francii, 300 milionů ve Velké Británii, 285 milionů v Kanadě, 257 milionů v Německu, 237 milionů ve Španělsku a 198 milionů v Itálii.
Zdroj: Variety