Dokumentarista Vít Klusák má neustále plné ruce práce. Už zítra se podívá do českých kin jeho dokument V síti, v rámci něhož spojil síly s Barborou Chalupovou, aby se společně zaměřili na téma zneužívání dětí na internetu. Při dokončování snímku o predátorských praktikách ve virtuálním světě však nezahálel a dokončoval další dokumentární film. Nese jméno Jak Bůh hledal Karla a Klusák jej natočil ruku v ruce s dalším režisérem, kameramanem a producentem Filipem Remundou. Tihle dva spolu natočili v roce 2004 snímek Český sen o falešném hypermarketu, který oba de facto proslavil. Následně spolupracovali na projektech jako Český mír (o umístění amerického radaru v ČR), Svoboda pro Smetanu (příběh řidiče autobusu, který přimalovával politikům na plakátech tykadla a byl za to souzen), Život a smrt v Tanvaldu (o projevech české xenofobie) či Spřízněni přímou volbou (o prezidentské volbě). O čem má být jejich další projekt?
Jak Bůh hledal Karla by měl divákovi přiblížit určité aspekty polské religiozity. Má jít o road movie po polské katolické krajině, kde se dokumentární štáb snažil zachytit středověké praktiky jako například vymítání ďábla. Materiál sbírali pět let a v minulých dnech film konečně dostříhali. V kinech bychom jej měli vidět ještě letos.
Jen pro připomenutí synopse k filmu V síti: Dokument vypráví strhující drama tří hrdinek alias „dvanáctiletých dívek", pro které se účast na experimentu, od castingu až po osobní schůzky s predátory pod dozorem ochranky, stává zásadní životní zkušeností. Predátorské taktiky se postupně obracejí proti svým strůjcům: Z lovců se stávají lovení. 3 herečky, 3 pokojíčky, 10 dní a 2458 potenciálních sexuálních predátorů. Tři dospělé herečky s dětskými rysy se vydávají na sociální sítě, aby v přímém přenosu prožily zkušenost dvanáctiletých dívek online. Ve věrných kopiích dětských pokojů chatují a skypují s muži, kteří je na netu aktivně vyhledali a oslovili. Drtivá většina těchto mužů požaduje sex přes webkameru, posílá fotky svých penisů a odkazy na porno. Děti jsou dokonce vystaveny vydírání.
Režie a scénář Vít Klusák a Barbora Chalupová, kamera Adam Kruliš, hudba Jonatán Pastirčák. Před kamerou se pak představí Tereza Těžká, Anežka Pithartová, Sabina Dlouhá a Karolína Zachová.
Zdroj: Lidovky