V noci na zítřek se už po 92. budou rozdávat Oscary, nejvýznamnější ocenění filmového světa. Během noci i bezprostředně po předávání budeme samozřejmě online přinášet průběžné výsledky i komentář, takže si nás nezapomeňte naladit na webu, Facebooku či Instagramu. Ještě než se však dozvíme, kdo jsou první vítězové, pojďme se naposledy podívat na seznam nominovaných a naposledy zkusme tipnout, kdo si sošku nakonec odnese. Dále doplňujeme, kdo by vyhrát měl a kdo mezi nominovanými nepochopitelně chybí.
Krátké filmy
Začněme kategorií krátkých filmů. K těm vám mnoho neřekneme. Část z nich ani nemáme možnost vidět, navíc krátké filmy na rozdíl od těch celovečerních nesvádějí tolik klání v rámci jiných ocenění, a tak je dost těžké určit, kdo má během oscarové sezony podporu. Budeme vycházet tedy čistě z toho, co se domnívají hollywoodští komentátoři a sázkové agentury.
Mezi dokumenty to vypadá na vítězství Learning to Skateboard in a Warzone. Mezi hranými filmy v tuhle chvíli vede The Neighbors’ Window. A bohužel, v kategorii krátkých animáků je naprostým outsiderem v Česku natočená Dcera. Snímek není snadno k vidění, je pochmurný, navíc od tvůrce, kterého akademici vůbec neznají. Podle všeho vyhraje Hair Love – Snímek je sladký, zdarma k vidění na Youtube, zabývá se afroamerickou tematikou a jeho tvůrce Matthew A. Cherry je mezi filmavými tvůrci relativně známou osobností.
- Vyhrají: Learning to Skateboard in a Warzone, The Neighbors’ Window, Hair Love
- Měla by vyhrát: Dcera ;-)
Nejlepší celovečerní dokumenty
Dokumentární sekci Oscarů nikdo příliš nerozumí. Rok co rok vynechává z nominací dokumenty, které jsou širokou filmovou veřejností považovány za vynikající a letos tomu bylo nejinak. Dokumentární snímek Apollo 11, jenž unikátním způsobem zpracoval nikdy neviděné záběry letu na Měsíc, byl mnohými považovaný za neporazitelného favorita. Film vůbec nebyl nominovaný. Vyhraje tak pravděpodobně film American Factory. Pojednává o vysoce aktuálním tématu potíží lidí, kteří marně hledají práci v transformujícím se odvětví tovární výroby. Dokument ukazuje rozdíly mezi americkou a čínskou mentalitou – dvěma extrémně rozdílnými kulturami, které soupeří o světovou ekonomickou nadvládu. Film produkovali v Hollywoodu milovaní manželé Obamovi. A snímek je dostupný na Netflixu, takže si jej Akademici mohli snadno pustit kdekoliv a kdykoliv, aniž by nutně museli být doma a prohrabovat se hromadou DVDček, která jim filmová studia zaslala. V případě dokumentů navíc Akademici jako by Netflixu nevyčítali, že ohrožuje budoucnost kin - asi si nikdo nedělá iluze, že by dokumenty byly v kinech nějak extrémně žádané.
- Vyhraje: American Factory
- Černý kůň: Pro Samu
- Měla by vyhrát: American Factory
- Chybí mezi nominovanými: Apollo 11