Zřejmě se dalo čekat, jaký snímek letos vyšle Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) do boje o oscarovou nominaci v kategorii nejlepší zahraniční film. Dle očekávaní bude naši malou zemičku reprezentovat Nabarvené ptáče scenáristy, režiséra a producenta Václava Marhoula. Čeští akademici nakonec vybírali z desítky hraných a dokumentárních filmů, přihlášených jejich producenty, přičemž za dramatickým příběhem o putování malého chlapce divokým a nepřátelským světem v období druhé světové války se umístily filmy Na střeše (režie Jiří Mádl) a Zlatý podraz (režie Radim Špaček).
Nabarvené ptáče vzbudilo rozruch, když kvůli explicitnímu zobrazování brutálních výjevů odcházeli diváci ze sálu jak na festivalu v italských Benátkách, tak rovněž v kanadském Torontu. Někteří návštěvníci nebyli schopni rozdýchat například scény incestu, znásilnění či málem uklovaného chlapce, leč kontroverzních pasáží je ve filmu celá řada. Václav Marhoul si však za výslednou nekompromisní podobou snímku stojí, když filmovou adaptaci románu Jerzyho Kosińského připravoval již od roku 2008, k čemuž dodává: „Stojím si za každou vteřinou filmu, nejsou tam žádné kompromisy. A jsem rád, že touto cestou se mnou prošli bez zaváhání všichni, kdo na něm mají podíl. Od geniálního kameramana Vladimíra Smutného až po Harveyho Keitela či Stellana Skarsgårda.”
Uvidíme, jak si Marhoulovo vášně vzbuzující drama povede za mořem. Nominace na letošní Oscary budou vyhlášeny 13. ledna 2020 a slavnostní předávání proběhne 9. února 2020 v Los Angeles. Doposud si zlatého plešouna za nejlepší zahraniční (cizojazyčný) film odnesly dva československé a jeden český film. V roce 1965 zabodoval Obchod na korze režisérů Jána Kadára a Elmara Klose, o dva roky později v roce 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky režírované Jiřím Menzelem a v roce 1996 nám udělal radost Svěrákův Kolja. V dalších šesti případech získal český/československý snímek alespoň nominaci. Naposled se jednalo v roce 2003 o romantické drama Želary (režie Ondřej Trojan).
Ve snaze uchránit své dítě před masovým vyhlazováním Židů, rodiče posílají syna k příbuzné na venkov kdesi ve východní Evropě. Chlapcova teta však nečekaně umírá a tak je dítě nuceno vydat se na cestu a protloukat se úplně samo divokým a nepřátelským světem, ve kterém platí jen místní pravidla, předsudky a pověry. Jeho snahu o doslovné fyzické přežití ale po válce střídá jiný boj. Boj, kterého si ani není vědom, boj sama se sebou, boj o svou duši, o svojí budoucnost... Nabarvené ptáče je hluboce dramatický příběh zaobírající se bezprostředním vztahem mezi hrůzou a krutostí na jedné straně a nevinností a láskou na straně druhé. Je to první a nejslavnější román autora knih „Byl jsem při tom“ a „Pinball“ - jednoho z nejvýznamnějších a nejvýraznějších a světových spisovatelů minulého století Jerzyho Kosińského.
Zdroje: ČFTA