Patetické vykreslení osobních pout je bohužel jeden z elementů, který si spin-off přinesl z hlavní série bez větších úprav. I tady se pořád dokola omílají nejrůznější blahozpěvy na rodinu a bratrství, aniž by se scenáristovi Chrisu Morganovi za posledních deset let konečně podařilo přijít na to, jak psát patos takovým způsobem, aby vám z toho nebylo za jednotlivé zúčastněné trapně. Jsou filmy, kde bezelstné oslavování základních hodnot funguje, série Rychle a zběsile prostě není ten případ. Co naopak potěší je skutečnost, že se ve spin-offu nemusí tvůrci neustále uměle vracet k vyčpělému závodění a většinu akce soustředit na auta. Místo toho jsme ve světě tajných agentů a technologických společností, které chtějí změnit svět, takže se akční pozornost poměrně rovnoměrně dělí mezi honičky, rvačky, přestřelky, adrenalinové kousky a futuristická udělátka.
O akci jako takové jde říct, že pokračuje v trendu nastoleném v Rychle a zběsile v dosaadních letech. Tvůrci se stále snaží všechny scény koncipovat tak, aby s přivřenýma očima pořád ještě mohly balancovat někde na hraně uvěřitelnosti. Hrdinové sice co pár vteřin bez mrknutí oka s přehledem zvládají kousky, které by mohly vyjít možná tak v jednom z milionu případů, ale klasické superhrdiny v elasťácích pořád ještě nečekejte. I když padouch Brixton k nim se svými kybernetickými úpravami nemá daleko. Ohromná škoda je, že i když se režisér David Leitch proslavil jako kaskadér a režisér hyper realistického Johna Wicka, nejlepší jsou v jeho aktuálním filmu ty akční scény, kde se už z podstaty věci muselo hodně pracovat s digitálními triky.
Závěrečné finále s vrtulníkem, sebevražedné závodění v ulicích Londýna, projížďka explodující elektrárnou nebo slaňování z mrakodrapu, to všechno funguje na jedničku a je to přesně ten důvod, proč podobné filmy chcete vidět na co největším plátně s co nejdunivějším zvukem. Přestřelky také většinou nejsou k zahození. Jakmile ale dojde na pěstní souboje, tak nejde než zaplakat. Nejsou vyloženě špatné, ale k tomu, co předváděl Leitch ve Wickovi, mají hodně daleko. Kamera je většinou až příliš blízko, je neustále v pohybu, hodně se stříhá...zkrátka se zakrývá skutečnost, že si tvůrci s akcí nedali dostatek práce, herci si netroufli na složitou choreografii, popřípadě obojí. Není to žádná tragédie a většině rvaček pomáhá alespoň to, že to nejsou tupé sledy ran, ale scény, které mají v centru nějaký hravý nápad (Statham například musí kromě protivníků nespouštět z očí také odjištěný granát apod.). Skutečně přehledná pasáž, kde bychom se mohli labužnici kochat vymyšlenou choreografií, tu ale zkrátka chybí.
Verdikt
Rychle a zběsile se zbavilo zbytečného důrazu na autíčka, nepotřebných vedlejších postav a potíží spojených s nevraživostí mezi Rockem a Dieselem. K tomu se přidaly silné herecké posily, zvětšil se důraz na humor a nadhled a zápletka a akce už se nesnaží tajit, že si pro nápady odskakují do říše sci-fi. Dostáváme tak vlastně ještě zběsilejší Rychle a zběsile, které však nijak nevystupuje z vlastní škatulky. Spin-off nic nezměnil na křečovitých dialozích a nepřidal cokoliv nového, čím by sérii zásadně posunul nebo změnil. Film má parádní spád, sympatické herce a dost povedených vtipů a akčních momentů na to, aby to byla pořád poctivá popcornová zábava. Pořád se nicméně pohybujeme v takové té hraniční oblasti, kdy jsme jeden nepovedený díl od toho, aby se rychlá a zběsilá série ve svojí stejnosti přejedla.