Zhruba před měsícem měl premiéru film Total Recall, remake stejnojmenného snímku z roku 1990. Film režiséra Lena Wisemana zatím moc úspěšný nebyl, kritici vesměs označují film za průměrný (což se ostatně můžete dočíst i v naší recenzi), a diváci se do kin nehrnou, čemuž odpovídají i tržby - při rozpočtu 125 milionů dolarů utržil snímek zatím jen něco přes 155 milionů (připomínáme, že aby se film zaplatil, musí utržit cca dvaapůlnásobek svého rozpočtu). Kvality snímku tentokrát ponecháme stranou, a zaměříme se na samotné natáčení.
To probíhalo v kanadské provincii Ontario ve dvou městech – v Bordenu a Torontu, a svým rozpočtem se mimochodem jedná o nejdražší film v kanadské historii. Základní grafický koncept vytvořila trojice designérů – Ed Natividad, Andy Chung a Stephan Martiniere. Ti mají za sebou grafické návrhy pro filmy jako Star Wars – Epizoda I a II, Transformers, Terminátor 3, nebo The Amazing Spider-man. O vizuální efekty se postaral Ash Thorp. Ten má na svém kontě efekty k filmům jako Sherlock Holmes, Prometheus, X-men: First Class, nebo The Amazing Spider-man.
Vizuální efekty byly při natáčení kombinovány s praktickými, což se týkalo mimo jiné natáčení automobilových honiček. Futuristické automobily byly vyrobeny jako modely v reálných velikostech, a posazeny na malé vozíky s pohonem, které řídili kaskadéři. Vozidla se tak pohybovala mírně nad zemí, a tyto záběry byly počítačově upraveny, takže se ve filmu vozidla vznáší. Tyto efekty je možné v praxi vidět v následujících videích. Podobně se natáčely i ostatní akční scény, kdy se většinou kombinovaly vizuální a praktické efekty. Tento postup v dnešní době již úplně obvyklý není, a to je možná jeden z mála důvodů, proč si nový Total Recall zaslouží alespoň špetku uznání.
Total Recall: Krátké filmy o filmu |
Total Recall: Design |
Zdroje: Ash Thorp, Concept Art World