Sám Whedon přitom zásadně přepisoval svůj vlastní scénář. A právě tady se dostávají ke slovu největší zajímavosti. V jednu chvíli to vypadalo, že Scarlett Johansson v době natáčení nebude k dispozici, a tak Whedon napsal poměrně velkou část scénáře v podobě, ve které Black Widow nahradila The Wasp. Tu jsme samozřejmě poznali poprvé až o několik let později v Ant-Manovi. A to nebylo všechno. Whedon měl také pocit, že Loki (Tom Hiddleston) jako záporák nebude stačit. Proto do jedné verze scénáře zakomponoval Ezekiela Stanea, syna Obadiaha Stanea, který zemřel v Iron Manovi při souboji s Tonym. Producenti Kevin Feige a Louis D'Esposito jej nicméně přesvědčili, že zapracovat do filmu Ezekiela by byla chyba.
Klíčovým momentem při přípravě scénáře podle Whedona bylo, když si uvědomil, co je jádrem celého filmu – hrdinové spolu nepatří do jedné místnosti. Jsou každý příliš jiný, z úplně jiného světa. Ale chtě nechtě se s tou skutečností musí jak film, tak samotní hrdinové poprat. Avengers jsou vlastně takovou komiksovou verzí Tuctu špinavců.
O čem film je, je pro Whedona klíčové, co ho naopak vůbec nezajímá, jsou easter eggy. Skalní fandové podle něj na film prostě přijdou, jednoduše proto, že se film jmenuje Avengers. Nemusíte pro ně dělat nic navíc. Naopak bylo potřeba, aby film především fungoval jako film a užili si jej všichni které komiksové detaily vůbec nezajímají. Ale jednu výjimku Whedon udělal. Dal do závěrečné tititulkové scény Thanose.
Film byl u konce, takže jakákoliv maličkost už nijak nemohla ovlivnit jeho strukturu. A pro Whedona byli Avengers vždycky především vesmírní hrdinové. Když je jako kluk četl, zrovna je psal Jim Starlin (autor Thanose) a v centru dění byly postavy jako Adam Warlock. Filmoví Avengers zrovna porazili mimozemskou armádu, takže co bude příště? Jasně, je potřeba se vypravit do vesmíru! Tenkrát opravdu měl být Thanos jen malé pomrknutí pro fanoušky. Žádné plány s ním Marvel neměl. Byla to jen taková blblinka ve stylu „co kdyby náhodou“, asi jako když v roce 2008 na konec Iron Mana zkusilo studio vložit Nicka Furyho. No a jak to všechno s Thanosem nakonec dopadlo, už víte.
Dole v galerii můžete vidět hromadu artworků, které ukazují, jak se přípravy filmu vyvíjely.
Příspěvek poprvé vyšel v roce 2018. Znovu jej připomínáme v rámci rubriky "staré ale dobré". V ní novějším čtenářům připomínáme starší tematické příspěvky, které jsou zajímavé i dnes.