Když se Roberta Downeyho Jr. zeptáte na jeho ironmanovskou budoucnost, odpověď bude záležet na tom, kdy jej zastihnete. Jednou Downey říká, že už je na roli příliš starý, podruhé mluví o tom, že se ke Starkovi bude vracet, dokud o něj budou mít diváci a Marvel zájem. Určitou roli samozřejmě hrají také finance - Kdyby Robert na každý film kývl hned, nedostal by za ně tolik desítek milionů dolarů, kolik za ně nakonec dostává. Momentálně víme, že jej uvidíme ještě v Captain America: Civil War a pak v jedné nebo dokonce v obou částech Avengers: Infinity War. Co ale bude potom?
Když byl Robert v nedávném rozhovoru tázán na případného Iron Mana 4, odpověděl, že si nemyslí, že bychom se jej kdy dočkali. Co to ale přesně znamená? Chce už Downey s rolí seknout doopravdy? Samostatné filmy už jej zlákat nedokážou a svých pár dní práce si odkroutí jedině v rámci většího kolektivu spolu s ostatními Avengers? Anebo to vůbec není na něm a změnu chce samotný Marvel?
Downey v rozhovoru poznamenal, že role v Captain America: Civil War je pro něj svým způsobem takový jeho malý Iron Man 4. S tím se ale potěší jen chvilku, protože už vzápětí bude muset všechno uhnout stranou, až se přiřítí další Avengers. Tohle pro marvelovské sólovky platilo vždycky a bude to pro ně platit až do té doby, dokud se něco nezmění (tedy pokud se něco někdy změní).
V tomhle směru můžeme spekulovat o tom, jestli se Marvel k výrazným změnám náhodou skutečně nechystá. Momentálně všechno směřuje k Avengers: Infinity War, ve kterých vyvrcholí všechny dosavadní marvelovské příběhy, které započaly spolu s Iron Manem z roku 2008. Můžeme předpokládat, že se filmové univerzum otřese po vrcholné bitvě s vesmírným bohem Thanosem v základech a nezůstane v něm kámen na kameni. Navíc většině původních Avengerů vyprší po Infinity War smlouvy. Podepsat je znovu by mohlo být opravdu drahé a publikum už v té době starých hrdinů může být klidně přejedené. Noví hrdinové jsou podstatně levější, v kinech potvrzují, že v pokladnách také dovedou ukázat, zač je toho loket a jsou jednoduše noví, neokoukání.
Pokud tedy po Avengers: Infinity War budou mít sólové filmy už jenom noví (nebo nějací ještě novější) hrdinové, asi by to nebylo velkým překvapením. Členové staré gardy se tu a tam mohou objevit ve vedlejší roli, jako součást většího kolektivu. Vzbudí rozruch, jejich známá tvář pomůže s propagací, ale většinu práce odvedou levnější nováčci. Původní matadoři dostanou za málo práce hodně peněz a všichni budou spokojení.
Anebo se Marvel po Infinity War uchýlí k nějakému (alespoň částečnému) restartování? Kdo ví, co udělá bitva s Thanosem s časoprostorem a podívejte se na X-Meny, kteří se také s pomocí cestování v čase rozhodli škrtnout staré představitele známých postav a nahradit je novými, aniž by ale přitom vynulovali všechno, co se stalo doposud – alespoň určitá iluze kontinuity stále existuje. V komiksech je poměrně běžné, že se hrdiny po nějakém čase chopí noví autoři a ilustrátoři a poměrně zásadně si ho upraví k obrazu svému. A šéf Marvelu Kevin Feige v minulosti otevřeně mluvil o tom, že si dokáže představit, že se jednotliví hrdinové budou v budoucnosti přeobsazovat, jako James Bond. Důležitý je zkrátka barevný kostým a určitá aura, kterou si s sebou postava nese, herec je až na druhém místě. Tedy pro marvelovské účetní a ředitele. Fanoušci mají po letech k postavám a hercům vybudovaný podstatně bližší vztah. Jenže popravdě, dokud tečou peníze, fanoušků se vlastně nikdo na nic neptá...
Zdroj: USA Today