Ještě před půlrokem bych si na to rozhodně nevsadil, tvůrcům se nicméně s Kapitánem Amerikou zadařilo, a to jak po kvalitativní, tak po finanční stránce. Už teď je tedy jasné, že jsme se s Capem letos v létě neviděli naposledy. Odhlédneme-li od jeho nevyhnutelné účasti v Avengers, rýsuje se nám v poměrně blízké budoucnosti i další samostatné dobrodružství Stevea Rogerse. Marvel ve spolupráci s Disneym má momentálně jasno v tom, že přednost před Capem budou mít jak Iron Man 3, tak Thor 2, Captain America 2 by nicméně měl následovat nedlouho po nich. Producenti už nějakou dobu naznačují, že tak nějak dopředu počítají i s dvojkou Avengers. Byli by přitom rádi, kdyby se vedle uvedení některých nových postav (především dlouho diskutovaný Ant-Man a snad i magický Doctor Strage) stihl do premiéry na plátna podívat i druhý Cap. U něj se tak jako nejpravděpodobnější období uvedení jeví rok 2014 (nejspíš léto), scenáristé jedničky ovšem už teď stačili vyzradit několik poměrně důležitých detailů, jež se pokračování týkají.
Christopher Markus a Stephen McFreely potvrdili webu IFC především to, že jejich scénář k pokračování Capa se bude dost odvíjet od toho, co se s postavou stalo v Avengers: "Úplně nejdřív, než jsme na sequelu vůbec začali pracovat, jsme si museli přečíst scénář k Avengers od Josse Whedona. Potřebovali jsme vědět, jestli postavu nějak výrazně nepozměnil, což se naštěstí nestalo. Kromě toho jsme také potřebovali zjistit, jakým způsobem Whedon charakter rozvinul v rámci toho, jak se Cap vyrovnává s přítomností v současném světě. To byly dva klíčové prvky, které nás zajímaly především z hlediska kontinuity celé postavy." Kromě toho oba tvůrci sdělili, v jaké době by se dvojka měla odehrávat: "Velké množství komiksů sleduje Capova dobrodružství v současném světě, tudíž bychom se chtěli zaměřit hlavně na toto období." Markus s McFreelym nicméně dodali, že kromě linky ze současnosti bychom se měli dočkat i nějakých flashbacků zpět do druhé světové války.
McFreely pak jedním dechem dodal: "Kdybychom situovali pokračování celé opět do druhé světové války, nebylo by z pohledu diváka už moc o co hrát. Sám totiž z prvního dílu ví, jak dopadl Cap, Bucky, Red Skullovo komando a vlastně i celý svět." Obracení do minulosti tedy můžeme čekat jedině v podobě zmiňovaných flashbacků. Neodvyprávěných příběhů z druhé světové je přitom dost a dost - Vzpomeňte na montáž z jedničky, která naznačovala, že se Cap účastnil desítek nejrůznějších misí. Zatím zůstává otázkou, jak to bude u pokračování s režií. Joe Johnston má sice s Marvelem smlouvu na dva filmy, sám nicméně mluví i o dalších projektech, které by chtěl pod dohledem studia natočit. Velmi často přitom zmiňuje postavu Winter Soldiera, což není nikdo jiný než nejlepší kamarád Stevea Rogerse - Bucky Barnes, respektive jeho alter-ego. Johnston by mu rád věnoval samostatný film, nicméně je možné, že ho Marvel donutí spojit příjemné s užitečným a udělá z něj "pouze" klíčovou postavu Capova sequelu.
Winter Soldier
Kdo přesně ten Winter Soldier je? V komikse Buckyho tělo získali Rusové, oživili ho, biotechnicky ho vylepšili a pomocí vymívání mozků z něj udělali svého elitního zabijáka - Zimního vojáka (Winter Soldiera). Zimní voják se mu říká proto, že většinu času je zmražený v kryogenickém boxu a je oživován pouze na jednotlivé mise. V současnosti se pak Winter Soldier dostane do rukou dalších záporáků a je poštván přímo proti Capovi. Z čehož by se samozřejmě dala vytěžit hodně silná zápletka a flashbacky do minulosti (na Stevovo a Buckyho přátelství) by do děje logicky zapadaly. Ve výsledku ale může být všechno úplně jinak. Značnou nápovědou nám budou, už na začátku nadcházející letní sezony, The Avengers.