Premiéra nového Kapitána Ameriky nás čeká už za tři měsíce, a tak Marvel začíná přitápět pod propagačním kotlem. Už před časem jsme vám přinesli nálož fotek, které dnes doplňuje více než desítka dalších obrázků (viz galerie na konci článku). K tomu se ale také objevilo prvních pár stránek z doprovodného komiksu (také viz galerie) a především řada nejrůznějších interview a citací, ve kterých sice tvůrci povětšinou mluví o tom samém, nicméně my jsme pro vás vybrali jen to nejzajímavější:
- Ne že by si Chris Evans při natáčení něco zlomil nebo utrpěl podobně závažné zranění, ale i tak podle jeho slov šlo o nejbolestivější film, na jakém se doposud podílel. Různých drobných pohmožděnin měl nespočet.
- Rozpočet filmu činí 170 milionů dolarů. To je výrazně víc, než činil rozpočet jedničky (140 milionů) a stejné množství prostředků, které na své druhé dobrodružství dostal Thor, avšak oproti filmům, ve kterých vystupuje Iron Man, je to pořád „druhá liga“. Iron Man 2 a 3 stáli po 200 milionech, Avengers přišli dokonce na 220 (tam je to ale logické).
- Režisérské duo Anthony a Joe Russo tvrdí, že měli při natáčení neskutečnou tvůrčí svobodu a pochvalují si tvůrčí přístup šéfa Marvelu, Kevina Feigeho. Ten na oplátku fanoušky uklidňuje, že vůbec nevadí, že pánové zatím netočili žádný větší film. Důležité je, že mají tvůrčí vizi, o technickou stránku věci se postará zkušený štáb. No zkrátka víte, jak to je – plácat po zádech se musí!
- Aby Kapitán Amerika nepůsobil směšně, jeho film se během druhé světové války odehrávat prostě musel. Dneska je uniforma v barvách hvězdné vlajky mimo mísu, tenkrát své opodstatnění měla.
- V Avengers nebyl čas zkoumat Kapitánovo sžívání s přítomností. Teď na něj konečně dojde, avšak daleko víc než vtipy o mobilech a internetu máme čekat Stevenovo rozčarování nad dnešní společností, které tak úplně nerozumí. Jak to, že politici tak strašně zasahují do života běžných občanů? Přináší špionážní agentura jako S.H.I.E.L.D. změnu k lepšímu nebo k horšímu?
- Stylem vyprávění se chce film inspirovat politickými thrillery ze 70. let minulého století, nejčastěji filmaři zmiňují snímky jako Všichni prezidentovi muži nebo Tři dny Kondora.
- Vizuálně a atmosférou by se chtěla režisérská dvojice přiblížit dalším velkým vzorům. Citují Coppolův Rozhovor, De Palmův Výstřel, automobilovou honičku ve Francouzské spojce nebo bankovní loupež v Nelítostném souboji. Starší klasiky si režiséři pouštěli pomalu políčko po políčku, aby zjistili, proč dodnes tak dobře fungují. Sami si návdavkem dali hodně záležet na práci se zvukem a většinu filmu natočili na ruční kamery, takže můžeme očekávat roztěkaný, „dokumentární“ look, na který jsme zvyklí z bourneovek. Kdyby se jim Captain America: Winter Soldier nakonec podobal, nikdo z nás by se asi nezlobil...
Zdroje: CBM, LA Times, News Rama, Captain America Facebook