Začátek vesmírného závodu se nevyvíjel pro Američany dobře. Sověti dostali své stroje jako první na oběžnou dráhu i na Měsíc. Nejen že Spojené státy chtěly bodovat ve vesmírném závodě, ale měly také obavy z toho, co jsou Sověti schopní dostat nad území Spojených států (jaderná hrozba byla reálná). Když se tedy špionážní agentuře CIA naskytla příležitost dozvědět se víc o sovětském vesmírném programu, rozhodla se ji využít.
Rudá velmoc se chtěla pochlubit svým programem světu a roku 1959 uspořádala mezinárodní výstavní turné. Jedna ze zastávek se odehrála i v New Yorku, ale na domácí půdě si američtí špioni netroufli jednat. Příležitost se jim ale naskytla v Mexico City, kde mezi vystavovanými objekty bylo i jedno z plavidel vesmírného programu Luna (v USA médii přezdívané Lunik). Vznikl plán, jak se k němu na několik hodin dostat, rozebrat jej, nafotografovat, získat potřebné informace a bez povšimnutí vše zase vrátit na původní místo.
Události detailně v článku pro MIT Technology Review popsal Jeff Maysh, který vše popisuje jako napínavé dobrodružství, za jaké by se nemuseli stydět Dannyho parťáci. Právě na základě článku napsal Kemp Powers filmový scénář Lunik Heist (Zhruba „Uloupení Luniku“) a zrežíruje podle něj film.
Powers zrežíroval celovečerní animáky Duše a Spider-Man: Napříč paralelními světy, napsal scénář pro Noc v Miami… Do hlavních rolí byli obsazení Jared Leto, John Mulaney a Lupita Nyong’o.
Titulní foto je ilustrační, Jared Leto v seriálu WeCrashed
Zdroj: Deadline