Desert Warrior: Pouštní epos má přinést bitvy v měřítku Pána prstenů

Desert Warrior: Pouštní epos má přinést bitvy v měřítku Pána prstenů | Fandíme filmu
MBC Studios
Zobrazit dalších 9 obrázků
Ambiciózní a nákladný projekt od režiséra Planety opic provázejí porodní bolesti.

Před třemi lety jsme psali o přípravách výpravného velkofilmu Desert Warrior. Pryč jsou potíže spojené s covidovou pandemií i hollywoodskými stávkami, historická novinka však stále nedorazila. A na první pohled je to docela škoda.

Děj je zasazený do prostředí pozdní Novoperské říše (zhruba 7. století), což se v mainstreamové mezinárodní kinematografii nevidí úplně často. Film natočil Rupert Wyatt, jenž má na triku Zrození Planety opic, a v hlavních rolích se podle zákulisních zvěstí dobře předvedli Anthony Mackie (Sam Wilson od Marvelu) a Aiysha Hart (Line of Duty, Čas čarodějnic). Celé to stálo úctyhodných 150 milionů dolarů a rozsah finální bitvy je přirovnáván k tomu, co ukázal závěrečný střet v Návratu krále.

Komplikace od samého začátku

Zatím pořád nevíme, kdy by mohl být film k vidění, protože jej provázejí vleklé potíže. Jedním z problémů je už samotné téma. V současnosti se stále značná část mezinárodní pozornosti soustředí na konflikt na blízkém východě a při vzpomínce na loňský říjen má řada potenciálních distributorů obavy z nasazení filmu, v němž na společného nepřítele zaútočí sjednocené arabské kmeny. Problematické může být i to, že západní tvůrci vyprávějí arabský příběh, podle všeho s minimem arabských herců a hereček nebo členů a členek štábu. Třeba Íránu se nelíbí, jakým úhlem pohledu má film vykreslovat jeho historickou úlohu. Projekt navíc vzniká v Saudské Arábii, která se chce stát významným hráčem na mezinárodním filmovém poli. To znamená, že se produkce musí zavděčit nejen potenciálním mezinárodním distributorům, ale také saúdskému korunnímu princi, jehož dvůr zásadním způsobem ovlivňuje financování vznikajícího saúdského filmového průmyslu i samotnou lokální produkční společnost MBC.

Už vlastní natáčení snímku bylo komplikované, když se točilo v náročném pouštním prostředí a v zemi, kde dosud nebyla pro natáčení vysokorozpočtových spektáklů vybudovaná infrastruktura. Rozpočet tak výrazně bobtnal až k částce 150 milionů, nicméně to by snad nemělo vadit, protože od toho, co vybudoval Desert Warrior, by se měly odpíchnout budoucí saúdské filmařské projekty a má to přilákat další produkce. Samotné natáčení si nicméně podle insiderů se všemi nástrahami poradilo dobře, všichni táhli za jeden provaz a štáb prý vnímal režiséra Wyatta jako dobrého leadera. Potíže pramení z nejasností během plánování a postprodukce.

Režisér po tvůrčích neshodách odešel

První problémy mohly vzejít z toho, že v první verzi scénáře od Davida Selfa je hlavním hrdinou bandita, jehož hraje Anthony Mackie. Pozdější úpravy od Wyatta a Eriky Beeney nicméně zaměřily víc pozornosti na postavu princezny v podání Aiyshy Hart. Ale pokud byl scénář přepsán poctivě, problémy to zavinit nemuselo. Definitivní potíže přišly po dokončení natáčení.

Produkční společnost MBC trvala na tom, že film musí mít pod dvě hodin, Wyatt jí doručil 155 minut dlouhý epos. Shoda nepanovala ani na tónu, v jakém by se snímek chtěl nést. Rupert se pokoušel o nuancované vyprávění, v MBC si představovali, že dostanou vzletné historické melodrama à la Statečné srdce. K projektu byli postupně přizváni další zkušení hollywoodští producenti a producentky, aby nabídli poradní hlas. Ačkoliv režisér snímek zkrátil a pořídil pár dotáček, nakonec projekt opustil.

Z informací, které přinesl ve svém exposé magazín Deadline není zcela zřejmé, zda byl Wyatt spíš vyhozený, nebo k odchodu došel sám, ale zřejmé je, že někdy v první čtvrtině loňského roku už byly kreativní neshody mezi produkční firmou a režisérem tak velké, že nešlo dál pokračovat. V MBC snímek dál prostříhali (ačkoliv se rozcházejí informace o tom, jak moc), pustili jej testovacímu publiku a dostali převážně negativní zpětnou vazbu.

Podle diváků se snímek vlekl, měl nevyvážené tempo a chování postav přišlo lidem matoucí. Společnost MBC následně najala střihače Kelleyho Dixona (Black Panther: Wakanda nechť žije, seriál Perníkový táta), aby pořízený materiál od podlahy přestříhal. Ten se pokusil vystavět z pořízených záběrů nový tvar, který doplnil ještě nově dotočeným dialogy. Odezva nicméně pořád nebyla dobrá, když byl nový sestřih puštěn na začátku letošního roku zástupcům hollywoodských studií (mezinárodních distributorů).

Konec dobrý, vše dobré?

Potom se v MBC trochu překvapivě rozhodli znovu angažovat Wyatta, kterého prý k návratu vyloženě uprosili. Ten měl mezitím rozdělanou jinou práci, ale před pár týdny se k projektu skutečně vrátil a údajně by měl připravovat něco, co je označováno jako kratší sestřih (pod dvě hodiny) jeho původní tvůrčí vize. Insideři se nemohou shodnout na tom, zda většina potíží pramení z toho, že Rupert zkrátka natočil materiál, který je jako zábava pro masy nevhodný, anebo z toho, že se produkce rozhodla šťourat režisérovi do práce. Navenek teď každopádně MBC táhne s Wyattem za jeden provaz a věří, že se v prvním čtvrtletí příštího roku podaří najít distributora. Jestli se to povede, mohli bychom se už v příštím roce dočkat premiéry a na vlastní oči se přesvědčit, jak tenhle epos z pouště vlastně dopadl.

Přikládáme synopsi a první fotky.

Děj filmu je zasazený do sedmého století, do období před nástupem islámu, zhruba do oblasti dnešního Iráku a Íránu. Území obývá řada znesvářených arabských kmenů a Novoperská říše. Té vládne císař Kisra (Ben Kingsley), proslulý svou krutostí. Arabská princezna Hind (Aiysha Hart) se odmítne stát císařovou konkubínou a proto se schyluje k velkému střetu. Bitva změní region jednou provždy a poznamená historii. Hind prchá spolu s otcem, králem Numanem (Ghassan Massoud) do nemilosrdné pouště a v patách je jí zkušený Kisrův žoldnéř Jalabreen (Sharlto Copley) a jeho krvaví vojáci. Hind a jejímu otci nezbude nic jiného, než důvěřovat tajuplnému banditovi (Anthony Mackie) s neuvěřitelnými bojovnickými schopnostmi. Bandita má vlastní tajemství, která budou mít vliv na to, jak dopadne celá bitva. Bude na Hind, aby přesvědčila znesvářené kmeny, aby se spojily ke společnému poslednímu vzdoru proti císařově armádě, která je v přesile a lépe vyzbrojená.

Foto: MBC Studios

Zdroj: Deadline

Galerie: 10

Desert Warrior: Pouštní epos má přinést bitvy v měřítku Pána prstenů | Fandíme filmu Desert Warrior: Pouštní epos má přinést bitvy v měřítku Pána prstenů | Fandíme filmu Desert Warrior: Pouštní epos má přinést bitvy v měřítku Pána prstenů | Fandíme filmu Desert Warrior: Pouštní epos má přinést bitvy v měřítku Pána prstenů | Fandíme filmu Desert Warrior: Pouštní epos má přinést bitvy v měřítku Pána prstenů | Fandíme filmu Desert Warrior: Pouštní epos má přinést bitvy v měřítku Pána prstenů | Fandíme filmu Desert Warrior: Pouštní epos má přinést bitvy v měřítku Pána prstenů | Fandíme filmu Desert Warrior: Pouštní epos má přinést bitvy v měřítku Pána prstenů | Fandíme filmu Desert Warrior: Pouštní epos má přinést bitvy v měřítku Pána prstenů | Fandíme filmu Desert Warrior: Pouštní epos má přinést bitvy v měřítku Pána prstenů | Fandíme filmu

Související články

Logo Fandíme filmu

Šéfredaktor webu je Petr Slavík, e-mail redakce@fandimefilmu.cz

Máte-li zájem o inzerci na našem webu napište nám na e-mail redakce@fandimefilmu.cz

Ochrana osobních údajů | Zásady používání cookies | Pravidla webu | Upravit nastavení soukromí

© 2011 - 2025 FandimeFilmu.cz / All rights reserved / Provozovatel webu je Koncal studio s.r.o.
Koncal studio s.r.o., IČO: 03604071, Lýskova 2073/57, Stodůlky, 155 00, Praha 5

adblocktest