Novinka The Golfinger byla na přelomu roku simultánně uvedena do kin v domácím Hongkongu, ve východní Asii a na řadě anglofonních trhů. Pozornost si získává hned několika skutečnostmi. Už samotný mezinárodní distribuční název zdvihá obočí. Snímek nemá nic moc společného s Jamesem Bondem. Snad jen to, že se záporák také zajímá o zlato. Ale když mohou kreativní překladové názvy vymýšlet čeští distributoři, proč by nemohli ti zahraniční. V originále se film jmenuje Jin shou zhi, což je v kantonštině (hodně zjednodušeně řečeno) výzva k tomu, aby se člověk choval čestně.
Dále pozornost přitahuje osoba režiséra Felixe Chonga. Ten se v minulosti mezinárodně proslavil především jako scenárista kultovní kriminální trilogie Volavka, která se stala předlohou pro oscarovou Skrytou identitu Martina Scorseseho. Inspirací byl skutečný skandál společnosti Carrian Group, která v 80. letech raketově vystřelila, jen aby se po pár letech rozpadla pod tíhou korupce a podvodů.
Do hlavních rolí si Chong obsadil dvě hongkongské superhvězdy, Tonyho Leunga (Tony Leung Chiu-wai) a Andyho Laua. Leunga širší mezinárodní publikum poznalo už v 90. letech díky Kulce v hlavě a Hard Boiled Johna Woo. Následně přišly snímky jako Chunking Express, Stvořeni pro lásku, Volavka, Hrdina, Touha, opatrnost, Velmistr nebo Shang-Chi a legenda o deseti prstenech. Lau v 80. letech vystupoval v akčňácích jako Šťastné hvězdy či Magický krystal. Později přišly snímky jako Legenda o opilém mistrovi, Volavka, Klan létajících dýk, Válečníci nebo Velká čínská zeď.
The Goldfinger se točí kolem vyšetřování společnosti Jiawen Group. Ta se během pouhých pár let vynoří zdánlivě z ničeho, vystoupá k pohádkovému bohatství, jen aby ji záhy čekal úpadek, likvidace a ztráta více než desetimiliardové tržní hodnoty. Mezi podezřelé patří zakladatel společnosti Henry Ching (Leung), který se stává terčem vyšetřování detektiva Laua Kai-yuena (Lau). Ten už 15 let shromažďuje důkazy v mezinárodním vyšetřování, které se dotýká snad celé hongkongské smetánky.
Recenze jsou poněkud rozpačité. Film je hodně extravagantní, vyprávění probíhá na několika časových rovinách, střídají se žánry a vizuální styly vyprávění. Někdy je The Goldfinger svou neutuchající energií přirovnávaný k Vlkovi z Wall Street. Recenzenti se však neshodují v tom, jestli to všechno dohromady dává vynikající koktejl nebo nesourodý guláš. Podle jedněch je film díky svojí rozmanitosti konstantně zábavný, podle druhých pozlátkem zakrývá jen vnitřní vyprázdněnost. Tak si počkejme, až bude The Goldfinger k vidění i u nás a uděláme si vlastní obrázek. Zatím je tu trailer:
Podklady a foto: Emperor Motion Pictures