Pro někoho jsou kryptoměny zajímavý matematický (programátorský) koncept. Pro jiné způsob, jak se maximálně odstřihnout od oficiálních institucí. Kryptoměny slouží také jako platidlo kriminálníků či jako investiční aktivum. A nebo jako pokus o rychlé zbohatnutí. O něco podobného už se pokusila celá řada filutů. Někteří jen nemravně zneužili touhy ostatních lidí po rychlém zbohatnutí, jiní neváhali bezostyšně porušovat zákony. Jeden takový příběh přibližuje také dokument Kryptotunel (Bitconned) od Netflixu.
Ray Trapani už od malička chtěl být kriminálníkem. V roce 2017 zažívaly boom kryptoměny, které se tak staly ideálním terčem nejrůznějších podvodníků. Jeden takový podvod připravil také Ray, spolu se svým kamarádem, který za ním přišel s nápadem na platební kartu pro kryptoměny. Neměli ale nejmenší tušení, jak nápad zrealizovat. Přesto se jim rychle podařilo vydělávat miliony dolarů denně. Stačilo si založit pár falešných profilů na LinkedInu, zaplatit pár celebritám za propagaci a zneužít lidské touhy po zázračném rychlém zbohatnutí. Společnost Centra Tech sice nebyla skutečná, ale celý trik fungoval a vynášel miliony denně.
Svou divokou podvodnickou dráhou provádí diváky přímo Ray Trapani. Kromě něj promlouvají také jeho příbuzní a přátelé, stejně jako novináři, kteří celý podvod odhalili. Šlo o vůbec první opravdu rozsáhlý krypto podvod, který se dočkal širší pozornosti veřejnosti. Režisérem snímku je Bryan Storkel. Ten už předtím natočil snímky Život je Pez nebo Neslýchané: Síň hanby.
Netflix dokument nabízí už ode dneška. Blíže vám ho představí trailer a níže přiložené fotky.
Podklady a foto: Netflix