Nicholas Winton je někdy označovaný jako „britský Oscar Schindler“. V letech 1398-39 pomáhal zachránit 669 židovských dětí z předválečného Československa. Nový snímek One Life paralelně zachycuje vlastní události z 30. let a zároveň život postaršího Wintona, který byl stále pronásledovaný výčitkami kvůli všem lidem, kterým se mu pomoci nepodařilo.
- Čtěte také: The Vanishing: Režisér Harryho Pottera chystá film o neviditelné dívce z časů druhé světové války
Zestárlého Wintona ztvárnil legendární Anthony Hopkins, držitel dvou Oscarů za filmy Otec a Mlčení jehňátek. Mladšího Nicholase ve 30. letech hraje Johnny Flynn (Génius, Lovesick). V dalších rolích vystupují Helena Bonham Carter (Harry Potter, Koruna), Jonathan Pryce (Hra o trůny), Lena Olin (Hunters), Alex Sharp (The Trial of the Chicago 7) a Ramola Garai (Becoming Elizabeth).
Natáčelo se v Londýně a Praze, snímek jako svou celovečerní prvotinu pro kina natočil James Hawes (Penny Dreadful, Génius, Ledová archa, Slow Horses). Scénář připravila Lucinda Coxon (Dánská dívka, Malý vetřelec) na motivy knihy Není-li to nemožné od Nicholasovy dcery, Barbary Winton. V Česku vyšla v roce 2014. Dole v galerii najdete první uveřejněné fotografie.
Anotace knižní předlohy: Na světě je dnes přes 6000 lidí, kteří za svůj život vděčí Nicholasi Wintonovi – jsou to potomci dětí, jež sir Nicholas v roce 1939 zachránil z nacisty okupovaného Československa. Co tehdy motivovalo mladého anglického makléře, aby se pustil do podobného monumentálního úkolu? Na tuto otázku a na mnohé další s ní spojené hledá odpověď Wintonova dcera Barbara. Její působivá, osobně laděná kniha čerpá z historických dokumentů i otcových vzpomínek a ukazuje, kým sir Nicholas – jenž se letos dožívá neuvěřitelných 105 let – byl a je a jak došel ke svému životnímu heslu: „Není-li to nemožné, musí existovat způsob, jak to udělat.
Podklady a foto: See-Saw Films