Jestli před závěrem roku hledáte nějakou nestandardní filmovou podívanou, která vám protáhne úplně jiné divácké svaly, než všechny pohádky a rodinné komedie, tak dál pátrat nemusíte. Netflix přinesl novinku Bílý šum (White Noise).
Snímek vychází z románové předlohy Dona DeLilla, která byla dlouho označována za nezfilmovatelnou. Pokusil se o to Noah Baumbach ceněný autor filmů jako Greenberg, Frances Ha, Meyerowitzovic historky či Manželská historie, za níž byl nominovaný na dva Oscary. Do hlavních rolí si Baumbach obsadil Adama Drivera a Gretu Gerwig, takže většina cinefilů automaticky zbystřila. Zájem pak mohla navýšit i anotace, která slibuje mnohovrstevnatou podívanou:
Děj je zasazený do 80. let a ústředním protagonistou je Jack Gladney, profesor „hitlerovských studií“ na univerzitě. Jack si žije svým pohodlným životem na předměstí maloměsta, spolu s tajnůstkářskou manželkou Babette a čtyřmi dětmi. Jejich život se obrátí vzhůru nohama, když se po strašlivé vlakové havárii do vzduchu uvolní netušené množství toxického plynu. Příběh se zaměřuje na témata konsumerismu, ekologie a americké posedlosti smrtí.
Recenze bohužel dvakrát nejásají. Kritici známkují kolem šesti z deseti. Občas píší, že si Baumbach se složitou předlohou tak docela neporadil, jindy mu v tomhle směru gratulují k úctyhodné snaze, ale jedním dechem dodávají, že možná neměl knihu adaptovat tak doslovně. Snímku je vyčítáno, že žánrové skoky až příliš tříští divácký prožitek, případně že navzdory veškeré snaze výsledek působí prázdně, jako autorské cvičení. Co sklízí jednoznačnou chválu, jsou herecké výkony, humor a audiovizuální zpracování.
Každopádně, pokud máte rádi netuctové filmy a nechybí vám odvaha, určitě to s Bílým šumem zkuste. Tady je poslední trailer:
Podklady a foto: Netflix