V rámci pandemického roku se přeci jen v kinech objevilo několik velehitů. Rychle a zběsile 9 či Není čas zemřít. A silné výsledky můžeme čekat ještě minimálně od Spider-Mana: Bez domova. Zatím ale žebříček prodejů v pokladnách vede úplně jiný snímek. S částkou 874 milionů je prozatím letošním premiantem The Battle at Lake Changjin (Zhang jin hu) – tedy Bitva u jezera Chosin. A to ještě nemusí být finální tržba, protože tyhle peníze snímek utržil pouze v domovské Číně a teď se chystá na mezinárodní scénu, což uvozují trailery s anglickými titulky.
Snímek je zasazený do období korejské války a pojednává o bitvě u přehrady Chosin (Changjin), kde se střetly síly OSN a tzv. čínská Lidová osvobozenecká armáda. Lze předpokládat, že je snímek natočený z pohledu čínských úřadů, ostatně podle některých zdrojů (ačkoliv je to zpochybňováno) byl zadaný k natáčení oddělením pro publicitu komunistické strany Číny. Čína v roce 1950 nechtěla otevřeně vstoupit do konfliktu proti USA, proto vznikl smyšlený narativ o tom, že proti vojskům OSN zasahují dobrovolníci, kteří nejsou podporovaní čínskými úřady. V zásadě pokračoval mocenský boj o rozdělení sfér vlivu na korejském poloostrově, nicméně oficiální synopse snímku události popisuje jako hrdinské vzepření čínského lidu proti americké agresi:
Události se odehrávají v zimě 1950. V oblasti kolem jezera Chosin mrzne a začíná krvavá bitva mezi Spojenými státy a Čínou. Čínské jednotky se musejí vyrovnat s extrémní zimou, nedostatkem zásob a podstatně horší výzbrojí, přesto dál kráčejí kupředu, beze strachu a s odhodláním. Úspěšně odstřelí most u Shumienu, dosáhnou klíčového vítězství ve válce proti americké agresi a pomohou Koreji.
Zjevně tedy jde o snímek s pokřiveným úhlem pohledu, na druhou stranu u velké spousty válečných filmů můžeme předpokládat větší či menší míru zkreslení, většinou už právě na základě toho, jaká země snímek točí. Těžko říct, jak moc se The Battle at Lake Changjin soustředí na propagandu a nakolik na individuální osudy jednotlivých vojáků, kteří se zkrátka stali kolečky ve velikém soukolí. Po vizuální stránce je snímek každopádně prezentovaný jako velkolepá akční jízda, kde se na tricích nešetřilo, takže minimálně příznivci kolosálních válečných scén by si mohli přijít na své.
Snímek natoli Kaige Chen, Dante Lam, Tsui Hark, Jianxin Huang, Haiqiang Ning a Park Ju-chun. Scénář napsali Jianxin Huang a Xiaolong Lan. V hlavních rolích vystupují Wu Jing, Jackson Yee, Duan Yihong, Zhu Yawen, Li Chen a Elvis Han. V Číně měl snímek premiéru 30. září, od 11. listopadu je postupně uváděný v dalších zemích. O uvedení v Česku nebo na VOD zatím nemáme bližší zprávy.
Dole v galerii si můžete prohlédnout propagační plakáty, které dávají vzpomenout na budovatelské malby komunistické éry v Československu.
,
Podklady a foto: CMC Pictures, Bayi Film Studio, Bona Film Group