Rodinná komedie režiséra Chrise Columbuse (Gremlini, Harry Potter) Sám doma se společně s druhým dílem (Ztracen v New Yorku) právem řadí mezi nejoblíbenější vánoční klasiky. Malý Kevin (Macaulay Culkin), člen velké rodiny McCallisterů z Chicaga, je svými rodiči omylem zapomenut v ohromném domě na Vánoce a musí se vlastnoručně vypořádat s dvěma lupiči, kteří si říkají Mokří bandité. Marv a Harry, při opakovaných pokusech proniknout do domu a s malým nezbedníkem se vypořádat, narážejí na Kevinovy důmyslné pasti. Již od uvedení filmu do kin v roce 1990 se vede debata, zda-li by Marv a Harry veškeré nástrahy od rozpálené kliky až po drtivé pády z velké výšky po zásahu plechovkou barvy do hlavy vůbec přežili. Podle odborníků nikoliv, a to je druhý díl v tomhle ohledu ještě brutálnější. Nyní se americký obhájce Mike Buresh zaměřil na právnost Kevinova jednání.
První film se odehrává v Chicagu ve státě Illinois. Tamní legislativa je poměrně tolerantní ve věci sebeobrany v případě, že vám někdo snaží záměrně ublížit. Jako právě Marv a Harry se snažili aktivně ublížit Kevinovi. „Právní ustanovení ve státě Illinois dovoluje užití násilí v případě obrany obydlí/domova,“ píše Buresh na Twitteru, kde na tohle téma rozhořela debata. Podle obhájce se zloději po úvodním seznámení s Kevinovými obrannými mechanismy aktivně snažili způsobit Kevinovi fyzickou újmu nebo přímo smrt. „V této situaci byly Kevinovy činy právně dovoleny a byly nutné k tomu, aby si Kevin zachoval zdraví a zabránil loupežnému vloupání.“
The provision in Illinois law that permits the use of force in defense of a dwelling is fairly permissive.
— Mike Buresh (@MikeBuresh) December 25, 2020
Kevin's intitial acts, the heated doorknob on the front door and the torch inside the back door, constituted force likely to cause death or great bodily harm.
1/8 https://t.co/ESlcuZvcXM pic.twitter.com/BqiKvlXnG5
Debata se na Twitteru vedla i na téma, že by Kevin mohl být považován za samozvance (vigilante), protože mohl kdykoliv zavolat policii a nemusel se uchylovat k násilí. Buresh tuhle teorii nepodporuje a souvisí to podle něj s vnímáním situace z pohledu dítěte oproti pohledu dospělého. Podle něj je rozdíl v tom, co je chápáno jako „přiměřené“ dítětem a dospělým. Kevin si jakožto malé dítě, myslí, že svým přáním magicky nechal svoji rodinu zmizet. Proto je přesvědčený, že je za ochranu domova osobně zodpovědný. Jeho konání je tudíž dle právníka ospravedlnitelné.
Kevin's belief that he had caused his family to disappear and that he alone was responsible for protecting the home without police assistance should be viewed through the lens of a reasonable 8-year-old, and is therefore reasonable.
— Mike Buresh (@MikeBuresh) December 25, 2020
Merry Christmas, ya filthy animals.
8/8
Své názory ukončil Mike Buresh na Twitteru větou „Merry Christmas, ya filthy animals!“, což je narážka na fiktivní gangsterské filmy, které Kevin sleduje a kde hrdina podobnou hlášku rád používá.
Jak vnímáte Kevinovy činy vy? Myslíte, že je jeho jednání ospravedlnitelné? Hoďte nám názor do komentářů a nezapomeňte si pustit video dopodrobna analyzující, kolikrát by Marv s Harrym během dvou filmů zemřeli.
Foto: 20th Century Studios
Zdroj: Mike Buresh