Jednou z novinek, kterou Avengers: Endgame přinesli do filmového universa Marvelu, bylo cestování časem. Přeživší Avengers se v něm vrátili zpět v čase, aby zvrátili následky Thanosova lusknutí z předchozího dílu. Zároveň se tím ale otevřela otázka, jak vůbec vracení se časem v tomto superhrdinském světě funguje? Když někdo v minulosti něco změní, pozměňuje tak budoucnost, ze které se vrátil? Či změnou vytvoří novou realitu, což by nahrávalo myšlence multiversa, která Marvel komiksům není cizí?
Nyní nejasnosti trochu pomohla vyjasnit nová kniha The Wakanda Files, která obsahuje různé fakta o filmovém světě Marvelu. Jde o jakousi kolekci informací, které po Endgame dala dohromady postava Shuri. Součástí je i textový soubor Tonyho Starka, ve kterém právě na otázku, co se stane, když člověk něco v minulosti změní, naráží.
“Takový druh teoretické vědy by neměl být ani testovatelný, natož přítomný v úspěšném simulovaném systému. Čtu dokola Deutschovo článek 'Quantum mechanics near closed timelike lines', jen abych se ujistil, že mi nic neušlo. Použitím tohoto modelu by změna událostí v minulosti nikdy nemohla ovlivnit kontinuální smyčku. Ale mohla by vytvořit tečné, rozštěpené časové linie, ale o to se zatím nebojme, dobře? Jedna realita najednou stačí. Pro zdraví nás všech,” napsal podle nové knihy Stark.
Jde o důležitou informací, která tak zdánlivě ukončuje spor ohledně osudu Captaina Ameriky. Návratem do minulosti, kde strávil zbytek života s Peggy Carter, by vytvořil novou realitu a ta původní, ze které cestoval se nemění. Zároveň tím jen zůstává dál otevřená možnost mutliversa v dalších filmech od Marvelu.
Na závěr připomene, že Tony Stark nakonec tím, kdo ve filmu přišel na to, jak úspěšně cestovat časem. Níže si můžete připomenout scénu, ve které na to přišel.
Zdroj: Screen Rant, foto: Marvel