Napadlo vás někdy, jaké se používají ve filmech peníze? Otázku si položil server Insider a tvorbu falešných peněz pro potřeby amerického filmového průmyslu následně představil v přehledném videu. Popisuje v něm, jaké různé typy peněžních rekvizit se používají.
V základě se vytváří pro natáčení dva typy falešných peněz. Záleží, pro jaký druh záběru jsou potřeba. Pokud jsou ve scéně peníze ve větší vzdálenosti či nezaostřeny a divák je tak do detailu nevidí, tak filmaři využívají bankovky "standardní" kvality. K vidění byly například v seriálu Perníkový táta. Z dálky vypadají reálně, zblízka je však poznat řada výrazných rozdílů od opravdové bankovky. Například je zdeformovaný obličej osobnosti na bankovce, na několika místech je napsané, že je vytvořená pouze k použití při natáčení a místo sto dolarové hodnoty je nadepsaná pouze hodnota sto.
Co když ale filmaři potřebují detailní záběr na peníze a "standardní" kvalita by na kameře neprošla? V tom případě se používají bankovky vysoké kvality. Ty jsou však identické s opravdovými penězi, proto musí být ze zákona tisknuté pouze jednostranně. Druhá strana filmové bankovny musí zůstat bílá, aby nedošlo k záměně s reálnou měnou. Pokud by tomu tak nebylo, s největší pravděpodobností by se tvůrci peněžní rekvizity dostali do potíží.
O tom ví své Gregg Bilson Jr., výkonný ředitel ISS Props, jedné z největších společností dodávajících rekvizity. V roce 2000 dostal obrovskou zakázku na tvorbu miliardy falešných filmových dolarů do akňáku Křižovatka smrti 2 (Rush Hour 2). Vytisknuté peníze ale vypadaly tak reálně, že se je někteří komparzisté pokusili použít doopravdy k zaplacení. To přitáhlo pozornost tajné služby, která všechny falešné bankovky zabavila a zničila. Stejně tak digitální soubory, které byly pro jejich tvorbu použité.
Pokud vás pozadí tvorby peněz-rekvizit pro filmový svět zaujalo, určitě se níže podívejte na celé video. V galerii pod ním si můžete prohlédnout fotky ze zmiňovaného filmu Křižovatka smrti 2. Úvodní fotka je ilustrační.
Foto: New Line Cinema