Streamovací gigant Netflix v poslední době slaví relativně velký úspěch s dokumentárním formátem. Aktuálně se velké oblibě těší novinka Sociální dilema (The Social Dilemma). Ta detailně mapuje masivní vzestup sociálních sítí a především jejich negativní dopady na společnost a lidské životy jako takové. Celovečerní dokument si odbyl premiéru na letošním festivalu Sundance, kde se setkal se skvělými reakcemi, které neustály ani po zářijové premiéře. Najdou se však i kritici, mezi které se nově zařadil i Facebook.
Společnost stojící za nejpoužívanějšími sociálními sítěmi současnosti (vedle samotného Facebooku se jedná o Instagram nebo WhatsApp) dokument obvinila ze zbytečného dramatizování celého problému.
„Měli bychom debatovat o dopadech sociálních sítí na naše životy. Sociální dilema však celou látku pohřbívá v senzacechtivosti. Místo toho, aby nabídlo vyvážený pohled na technologii, přináší zkreslený náhled toho, jak sociální média fungují, aby vytvořilo výhodného obětního beránka pro složité a komplexní sociální problémy.”
Dále se Facebook v oficiálním vyjádření opřel do rozhovorů, které dokumentaristé vedli s bývalými vysoce postavenými zaměstnanci sociálních platforem:
„Tvůrci filmu nepřinášejí názory lidí, kteří aktuálně pracují v [kritizovaných] společnostech, nebo expertů, kteří k celé problematice chovají postoj odlišný od narativu, který je předkládáný filmem. Rovněž neberou v potaz dosavadní snahy společností, které se snaží mnoho z popisovaných problémů řešit. Místo toho se spoléhají pouze na komentář lidí, kteří už několik let nejsou v centru dění.”
Debata o výhodách a nevýhodách sociálních sítí se vede již několik let a obecně platí, že mají obě strany pravdu. Ačkoliv tedy Sociální dilema vznáší důležité a validní argumenty, určitě mu v očích některých diváků může ubližovat chybějící oponentura. Jaký máte na celou problematiku názor vy? Jsou sociální sítě pro lidstvo tak nebezpečné, jako to vykresluje Sociální dilema? Napište nám do komentářů.
Zdroj: Movieweb