Způsobů, jakými se dá měřit úspěšnost filmů, existuje celá řada. Je tady přijetí profesionálních kritiků nebo reakce veřejnosti, především v případě největších blockbusterů však reálně rozhoduje v podstatě pouze jeden faktor. A tím není nic jiného než finanční výsledek v pokladnách kin. A dnes žijeme v době, kdy se vysokým tržbám těší především zavedené série a všemožné remaky a restarty, přičemž hlavní je síla značky a marketing, zatímco samotná kvalita nehraje zdaleka takovou roli, jako by si filmoví nadšenci přáli.
Mezi nejvýdělečnějšími projekty tím pádem nalezneme skutečně poctivé kusy filmařiny, bolestivě průměrné podívané i opravdové slátaniny, které se s nějakou vyšší tvůrčí hodnotou dají spojit pouze stěží. Rozhodli jsme se tedy najít desítku nejhorších filmů, které v kinech dokázaly celosvětově pokořit magickou hranici miliardy dolarů. Filmy jsou seřazeny podle výše samotných tržeb.
Alenka v říši divů
Tržby: 1,025 mld. dolarů
Tim Burton se bezpochyby řadí mezi nejrozeznatelnější režisérské osobnosti současnosti. Jeho autorský styl je v podstatě nezaměnitelný a dokázal vyplodit celou řadu skvělých filmů - stačí zmínit klasiky jako Střihoruký Edward, Beetlejuice nebo Batman. V poslední době však kvalita Burtonových výtvorů bohužel stagnuje - filmy jakoby začínaly ztrácet režisérovo tradiční kouzlo a spíše se z nich stávají průměrné a nepříliš zajímavé podívané.
Jasným příkladem je Alenka v říši divů z roku 2010. Původní ikonická látka Lewise Carrolla se se svým neotřelým a fantazijním světem pro Burtona zdála jako stvořena, výsledek byl však až překvapivě mdlý, nevyčnívající a obecně velice průměrný. A situaci nezvládl zachránit ani relativně chválený vizuál či hvězdné herecké obsazení. Především díky čerstvému boomu promítání ve 3D a tehdejší popularitě Johnnyho Deppa se však diváci do kin hrnuli ve velkém. Zájem o pokračování už byl minimální.