Disney v posledních letech (alespoň v otázce tržeb) svrchovaně dominuje filmovému trhu. Velký podíl na tom mají zakoupené značky jako Pixar, Star Wars a především pak Marvel, ani samotné studio se však nenechá zahanbit. Asi největší úspěch v posledních letech slaví s hranými remaky svých klasických animovaných pohádek, kterým se přes většinou průměrné reakce kritiků daří nalákat do kin obrovskou hromadu diváků především z řad rodin.
- Čtěte také: Recenze: Mulan
I přes svůj úspěch se však zdaleka nevyhýbají kontroverzi, která se obecně týká především faktu, že se dle mnohých jedná o relativně líné a neoriginální adaptace, které ve většině případů přináší pramálo nového a oproti předlohám velice často ztrácejí kouzlo (v tomto ohledu se terčem kritiky stal především loňský Lví král). Celé téma je již delší dobu poměrně žhavým předmětem debat, ke kterému se jednou za čas ukáže zajímavý postřeh. Nedávno se o své podělili Kirk Wise a Gary Trousdale - autoři klasické Krásky a zvířete nebo Zvoníka u Matky Boží.
Oba režiséři měli směrem k remakům spíše zdrženlivý postoj. Wise prohlásil, že k nim obecně chová smíšené pocity - ačkoliv si cení obnoveného zájmu ze strany diváků, nemůže se ubránit pocitu, že by se lidé měli podívat na originál. Stejný názor sdílel i Trousdale, podle kterého jsou originální animáky jednoduše lepší.
Tvůrci se dále vyjádřili i k jedné z největších kontroverzí, která se týká údajné nedostatečné kompenzaci originálních autorů ze strany Disneyho. Režisérské duo prozradilo, že z tři roky staré hrané verze Krásky a zvířete, která v kinech utržila přes miliardu dolarů, neviděli ani cent a byli dokonce překvapení, že se vůbec dostali do závěrečných titulků. Přičemž nový film si ze staršího bere zápletku, značnou část scénáře či řadu vizuálních nápadů. Za situaci zřejmě může skutečnost, že autoři hraných filmů a autoři animáků mají úplně jiné odborové zastoupení. A Disney rozhodně neubude platit nic, co dle regulí nutně platit nemusí...
V galerii si můžete připomenot některé z hraných remaků klasických pohádek.
Zdroj: Collider