Je tu další den a s ním další kontroverze v Hollywoodu. Určitě si všichni pamatujete snímek Rozpolcený (Split) od režiséra M. Night Shyamalana. Z nenápadného thrilleru se vyklubalo pokračování klasiky Vyvolený a loni jsme se dočkali rozuzlení série v podobě Skleněný. Alfu a omegu v Rozpolceném hrál výborný herecký výkon Jamese McAvoye, který ztvárnil postavu Kevina. Kevin, alias Horda je muž trpící neskutečně silnou disociativní poruchou identity (DID). Mentální poruchou, jenže způsobuje mnohočetnost osobnosti. Kevin jich má ve filmu 27 a jejich vzájemné střídání a je něco, čím je snímek specifický.
Přístup filmu k DID se ovšem nelíbí spoustě lidem. Film je ke shlédnutí na Netflixu a nedávno vyšla petice podpořená hashtagem #GetSplitOffNetflix, která se dovolává, aby byl snímek stažen ze streamovacích služeb. Rozpolcený prý celé komunitě lidí trpící DID značně ublížil, kvůli své špatné interpretaci nemoci. Na Twitteru je nespočet názorů, že Rozpolcený vykresluje lidi s DID jako monstra. Mentální nemoc by prý neměla být užívána jako zábavná tropa v hororu. Netflix se k celé situaci nevyjádřil a můžeme očekávat, že film nestáhne.
Osobně mi to přijde malinko přehnané. Chápu, že někteří lidé si mohou snímek špatně vyložit, či na základě fikčního příběhu přistupovat ke skutečným lidem, ale to se může stát v celé řadě oblastí lidského života, filmy jsou málokdy přesné. Pořád se bavíme o nějakém uměleckém díle a pokud není vyloženě štvavé, což si myslím, že Rozpolcený není, nemělo by se cenzurovat. Fiktivní postava z nadpřirozeného hororu přece nereflektuje skutečnou nemoc a nikdo nepřistupuje k nemocným lidem jako k příšerám. Co si o tom myslíte vy? Měli by tvůrci k podobným tématům přistupovat s větším citem? V galerii naleznete fotografie všech osobností Kevina, které byly ukázané ve filmu. Dále jsme přihodili nějaké plakáty a jiné fotky.
Zdroj: Movieweb