Ve Spojených státech to momentálně vře. Masové protesty proti policejní brutalitě a institucionálnímu rasismu spustila smrt Afroameričana George Floyda, jehož koncem května udusil při policejním zásahu bělošský policista. Protestní atmosféra se teď přelila i do světa filmu, když se streamovací služby rozhodly stáhnout z nabídky nevhodné či potencionálně kontroverzní filmy a seriály. Zářným příkladem budiž krok společnosti HBO, která z filmotéky svojí služby HBO Max dočasně vyškrtla klasické historické romantické drama Jih proti Severu (Gone with the Wind) z roku 1939 kvůli problematickému zobrazování rasových steretypů a romantizování Konfederace. Služba tímto způsobem zareagovala na příspěvek Johna Ridleyho, scenáristy otrokářského dramatu 12 let v řetězech, jenž se v názorové sekci deníku Los Angeles Times rozepsal o tom, jak osmi Oscary oceněná romance podporuje rasové stereotypy a velebí předválečný americký Jih i otrokářský systém.
Nejedná se však o zásah definitivní. Snímek z období americké občanské války se do nabídky vrátí ve chvíli, kdy k němu společnost dotočí bonusový materiál, v němž bude řádně vysvětlen historický kontext a relevantní souvislosti. "Jih proti Severu je produktem své doby a zobrazuje jisté etnické a rasové předsudky, které byly bohužel hojně rozšířené v tehdejší americké společnosti. Tato rasistická vyobrazení byla špatná tehdy a špatná jsou i dnes. Měli jsme pocit, že ponechání snímku bez patřičného vysvětlení a odsouzení by bylo nezodpovědné," uvedla mluvčí HBO Max.
Podobné zásahy se dají očekávat i v budoucnu, ostatně britská vysílací společnost BBC i streamovací služba Netflix již z nabídky vyřadily komediální seriál Malá Velká Británie, přičemž odůvodnění se neslo ve smyslu "časy se změnily". Kritiku sklízel seriál v prvé řadě za nekorektní a necitlivé vyobrazování různých etnik. Americká kabelovka Paramount Network pro změnu zcela zastavila produkci seriálu Policie v akci USA, který se na televizních obrazovkách objevoval už od roku 1989. Show byla dlouhá léta pod palbou kritiky, jelikož posilovala stereotypy ohledně etnického původu pachatelů trestných činů a uměle vylepšovala image zobrazovaných policistů (zástupci policie měli možnost zasahovat do postprodukce a žádat úpravy).
Vzhledem k tomu, jak vyhrocená atmosféra ve Spojených státech v tuto chvíli panuje, další zásahy podobného rázu budou s největší pravděpodobností následovat.
Foto: Metro-Goldwyn-Mayer