Star Wars jsou i po více než čtyřech dekádách od svého vzniku stále jedním z největších filmových fenoménů. Všichni moc dobře ví, jakou revolucí byla v roce 1977 Nová naděje, přece jenom se však za nejlepší snímek celé série obecně považuje její sequel Impérium vrací úder. Je tomu těžké uvěřit, ale před pár dny, přesněji 21. 5., pátá epizoda oslavila celých čtyřicet let od svého prvního uvedení do kin. A co je možná ještě zajímavější, původně měla vypadat úplně jinak.
Otec série, George Lucas, při tvorbě prvních Star Wars samozřejmě neměl ani ponětí, jak velkým finančním úspěchem se stanou, pro pokračování měl tedy úplně jiné plány. Spojil se se spisovatelem Alanem Deanem Fosterem, aby připravil román Splinter of the Mind's Eye. Ten měl v případě úspěchu prvních Star Wars sloužit jako předloha pro nízkorozpočtové pokračování a byl to vlastně vůbec první knižní spin-off série. A nutno říct, že kdyby se z něj skutečně stal film, tak by celou značku nejspíše změnil k nepoznání.
Román vypráví celkem jednoduchý příběh Luka a Lei, kteří přistanou na bažinaté planetě Mimban (jejíž koncept byl v Impériu použit pro planetu Dagobah), na které se pokoušejí najít takzvaný Kaiburr Crystal, který mnohonásobně posiluje jedincovo spojení se Sílou. Po krystalu toužil i Darth Vader, který je při následném souboji s Lukem poražen a padá do hluboké propasti. V celém příběhu pak chybí takové důležité postavy jako Han Solo a Chewbacca. O tom, jak by budoucnost Star Wars vypadala, kdyby takto skutečně vypadal výsledný film, se nyní dá pouze debatovat.
Na závěr si můžete pustit zajímavý podcast, ve kterém se spisovatel a autor knihy The Making of the Empire Strikes Back, J.W. Rinzler, rozpovídal o tom, jak se celé Impérium měnilo přes natáčení. V galerii pak najdete zbrusu nový plakát, který oslavuje čtyřicetileté výročí snímku.
Zdroj: ScreenRant