Snímek studia Disney Song of the South z roku 1946 vždy vzbuzoval vášně. Příběh se odehrává na americkém Jihu v období tzv. rekonstrukce, které následovalo po skončení občanské války (1861-1865). Následně došlo ke zrušení otroctví, jakkoliv byl tento proces nerovnoměrný a zdlouhavý. Vyprávění se zaměřuje na sedmiletého chlapce jménem Johnny, jenž se spolu s rodiči rozhodl navštívit babičku žijící na plantáži/farmě v Georgii. Posléze se spřátelí s jedním z afroamerických dělníků jménem strýček Remus, který na plantáži pracuje, a zaposlouchá se do jeho poučných historek. Povídkové sekvence jsou animované a tvoří zhruba třetinu z celkové stopáže (94 minut).
Proč film dodnes vzbuzuje kontroverze? Někteří odborníci, komentátoři a rovněž diváci popisují počin Wilfreda Jacksona za pomoci termínů jako rasistický, urážlivý a manipulativní. Co přesně kritikům vadí? Způsob zobrazování Afroameričanů, ignorování dobového kontextu a instituce otroctví či vykreslování tehdejšího Jihu a plantáží idylickými a hřejivými obrazy. Za příklad se klasicky dává scéna, v níž strýček Remus uvádí, že "dříve bývalo lépe".
Problematika nepřesného či manipulativního zobrazování minulosti není ničím novým, přičemž se opakovaně stávalo (a lze předpokládat, že v budoucnu se tak stane znovu), že v určité době se snaží jistá část společnosti zavírat před minulostí (a problémy z ní vyvěrajícími) oči. Na druhou stranu bychom ovšem neměli ignorovat ani tyto pokřivené dobové interpretace, jelikož jsou též součástí naší (v tomto případě americké) historie. I tyto snímky mají nepopiratelnou výpovědní hodnotu, poukazují na atmosféru v dané éře a mohou v lecčem posloužit jako odstrašující příklad.
Disney se snímkem Song of the South bojuje už delší dobu. Kupříkladu nikdy nebyl kvůli své pověsti vydán na DVD. A teď Bob Iger, bývalý výkonný ředitel společnosti Disney a dnes "executive chairman" a předseda představenstva, zopakoval, že kontroverzní film nebude součástí nabídky streamovací služby Disney+. Prý pro uvedení na stream nepostačuje ani argument, že se jedná o původní a originální Disneyho tvorbu a možné není ani uvedení s nějakou odbornou předmluvou, nebo něco podobného. V podobném duchu se Iger vyjádřil již v roce 2011 a v tomto konkrétním případě opravdu zřejmě "trezor" zůstane zamčený.
Zdroj: ScreenRant
Foto: Walt Disney Productions