Na některé klasiky by se sahat nemělo, ale ve zlatém věku sequelů, prequelů, remaků nebo rebootů se nemůžeme divit ničemu. Ani předělávce filmu, který patří mezi to nejblyštivější hollywoodské zlato.
Román Ben Hur od Lewa Wallaceho se dočkal už několika adaptací, včetně animáku pro děti nebo němého filmu ve dvacátých letech minulého století. Přesto se při vyslovení onoho jména všem z nás vybaví velkofilm od Williama Wylera z roku 1959 s Charltonem Hestonem v hlavní roli. Stal se z něj nejdražší snímek natočený do té doby a posbíral rekordních jedenáct oscarových sošek, tedy počet, který se nikomu nepovedlo překonat, pouze vyrovnat (a to Titanicu a Pánovi Prstenů: Návratu krále). Strhující příběh židovského prince a obchodníka, který se kvůli roztržce s přítelem Messalou dostal nešťastnou shodou náhod do otroctví, dokáže díky velkolepé výpravě či akčním scénám (v čele se závodem koňských spřežení) strhnout i dnes. A v továrně na sny to moc dobře vědí.
MGM loni participovalo na téměř dvoumiliardových tržbách trháků Hobit a Skyfall a může si tak dovolit nasypat několik desítek milionů dolarů do pokusu, který by se ve správných rukách mohl změnit v další hit. Za scénářem stojí Keith Clarke, který naposledy napsal Weirův Útěk ze Sibiře. Příběh by měl být věrnější románové předloze a věnovat se víc křesťanskému podtextu a postavě Ježíše Krista, která byla ve slavné verzi jen vedlejší příběhovou linkou.