Guillermo del Toro chystá loutkovou verzi Pinocchia. Snímek jsme vám před časem důkladně představili, teď pro vás máme del Torovo vyjádření, které vám projekt ještě víc přiblíží. V rozhovoru pro The Hollywood Reporter režisér řekl, že rozhodně nejde o film pro celou rodinu. Je to film zasazený do Itálie 30. let minulého století, do času Mussoliniho uchopení moci. Je to film o loutce v době nástupu fašismu, takže když si sečteme dvě a dvě, tak je podle režiséra jasné, že jde o film politický.
Pohádka je přitom pro politická poselství ideální. Najdeme je podle něj všude – v Popelce, Sněhurce, prostě všude. Dnešní doba není nakloněná smysluplné politické diskusi, a tak je podle del Tora daleko větší šance, že jej budete poslouchat, pokud začne slovy „Bylo nebylo“. Jaké motivy můžeme ve snímku hledat, vedle loutkové alegorie? Zasévání rozkolu a ponižování kohokoliv, kdo je „jiný“, je podle Guillerma odnepaměti klasickou politickou praktikou (rozděl a panuj). Tématem odcizování se zabýval ve Tváři vody a bude se jím zabývat i tady.
Ostatně, Pinocchia vnímá jako další variaci na jeho oblíbený příběh o Frankensteinově monstru. Pinocchio je vytvořený nepřirozenou cestou, otec se ho zřekne a musí poznat porážku, bolest a osamění. A proč příběh bude loutkový? Protože loutky jsou daleko expresivnější než lidští herci a přesně to Guillermovi k Pinocchiovi sedí.
Na závěr del Toro odpovídal na to, proč jeho Pinocchia připravuje právě Netflix. Odpověď je jednoduchá. Bodrý Mexičan obešel všechna hollywoodská studia a všechna řekla ne. Netflix řekl ano. Je možné, že se tak snímek vůbec nepodívá do kin, ale pro Guillerma je daleko horší představa, že by jej nenatočil vůbec. V kinech už to bude mít s Pinocchiem obšancované Disney, který chystá hranou předělávku svého animáku z roku 1940, a tak by Netflix pro alternativní film mohl být dobrým útočištěm.
Zdroj: THR